mjesto održavanja: Muzej grada Zagreba
vrijeme održavanja: 8. ožujka 2024. u 10 sati
autorice i voditeljice: Marina Bauer i Zrinka Šimičić
Radionica je namijenjena umirovljenicama, uz obaveznu potvrdu sudjelovanja.
Povodom Međunarodnog dana žena, 8. ožujka 2024. u Muzeju grada Zagreba održat će se prva radionica iz ciklusa Tijela na papiru pod vodstvom plesne umjetnice Zrinke Šimičić i likovne umjetnice Marine Bauer.
Inspirirane djelima iz Zbirke hrvatskih slikarica rođenih u 19. stoljeću, Zrinka Šimičić i Marina Bauer osmislile su seriju radionica koje kroz pokret i likovno oblikovanje tematiziraju odnos unutarnjeg iskustva tijela i njegove vanjske reprezentacije. Posebno se usredotočuju na žensko tijelo te položaj i ulogu žena kroz povijest slikarstva, povezujući ih s aktualnim društvenim kontekstom.
Prva radionica polazi od crteža plesačica slikarice Anke Krizmanić, naslovljenih Slobodne invencije, što pretpostavlja pokret koji ne podliježe ustanovljenim pravilima i načinima (plesa) već dopušta osobnu kreativnost i slobodne odluke.
Uz vodstvo plesne umjetnice i somatske praktičarke Zrinke Šimičić, na radionici ćemo probuditi užitak u kretanju koje proizlazi iz osvještavanja vlastitog tijela, njegovih granica i mogućnosti, a s likovnom umjetnicom, kiparicom Marinom Bauer, izrazit ćemo to iskustvo kroz oblikovanje prostornog crteža žicom te istražiti na koje načine i do koje mjere vizualni prikaz pokreta doživljavamo kroz tjelesnu percepciju.
Radionica je namijenjena umirovljenicama.
Sudjelovanje na radionici je besplatno.
Broj sudionica je ograničen. Sudjelovanje obavezno najavite do 4. ožujka 2024. muzejskoj pedagoginji Mariji Sabolić, e-poštom na adresu: msabolic@mgz.hr ili telefonom: 01/4851 361.
Više o voditeljicama radionice:
Marina Bauer je vizualna umjetnica s doktoratom u području kiparstva čiji su rad i istraživanje usmjereni na razumijevanje uloge tjelesne percepcije u doživljaju umjetničkog djela. Zrinka Šimičić je plesna umjetnica i somatska praktičarka čiji se autorski rad artikulira kroz istraživanje pokreta i dodira kao ishodišta našeg učenja i međusobne povezanosti te razumijevanja okoliša kojeg smo dio i kojeg stvaramo. Suradnja dviju umjetnica počela je 2019. susretom na okruglom stolu organiziranom u sklopu projekta Start'19 Sculpture Network na temu 'društvo gladno dodira', a nastavila se suradnjom u realizaciji radova Izvedba koja se dira te Dobra voda (oba rada bila su izložena na XIV. trijenalu hrvatskog kiparstva 2022. na kojem je rad Izvedba koja se dira nagrađen jednom od tri jednakovrijedne nagrade) kao i niza radionica s različitim skupinama polaznika proizašlih iz zajedničkih interesa razvijanih kroz spomenute radove. Radionice koje povezuju istraživanje pokreta i likovno oblikovanje do sada su bile realizirane u suradnji s Tiflološkim muzejom u Zagrebu, s Akademijom likovnih umjetnosti u Zagrebu, Akademijom primijenjenih umjetnosti u Rijeci i Umjetničkom akademijom u Splitu, s udrugama Sve za nju (udruga žena oboljelih i liječenih od raka) i Udrugom za samozastupanje (okuplja osobe s intelektualnim teškoćama).
Ciklus radionica Tijela na papiru nastao u suradnji s umjetničkom organizacijom Multimedijalna koliba u sklopu programa Zbirke hrvatskih slikarica rođenih u 19. stoljeću.
Voditeljica programa: Tihana Puc, voditeljica Zbirke hrvatskih slikarica rođenih u 19. stoljeću
Stručna suradnica: Lora Rajčić, kustosica
Program se provodi u suradnji s muzejskom pedagoginjom Marijom Sabolić.