gostujuća izložba Mestnog muzeja Ljubljana
Muzej grada Zagreba, 16. siječnja – 16. ožujka 2025.
Živjeti život – umrijeti smrću, to nam je sudba,
Cilj će, pak, znatno više postavljen biti!
Vidite, tom drvu ići na mamac nije potreba,
ali ono se ne umara od traženja bȋti…
U četvrtak, 16. siječnja 2025. godine u 18 sati, u Muzeju grada Zagreba bit će otvorena gostujuća izložba Mestnog muzeja Ljubljana Oton Župančič: Crteži / Naslikao sam se, dakle jesam.
Oton Župančič (1878. – 1949.) bio je dramaturg, esejist i prevoditelj, no njegovo glavno zvanje bilo je ono pjesnika, kako se očituje kroz njegove osobine i opus. Manje poznata činjenica o njegovom stvaralačkom izrazu jest da se često prebacivao iz tekstualnog medija u crtaći. Ova izložba predstavlja 158 umjetničkih radova iz sedam mapa skica te fascikli s pojedinačnim crtežima. Zbog toga što su vezane, crteži iz mapa skica mogu biti izloženi samo kao reprodukcije, dok se crteže sačuvane na pojedinačnim listovima može promatrati u izvornom obliku, uključujući većinu crteža koje je Gradski muzej Ljubljana dobio od pjesnikovih nasljednika kao dio Župančičeve Memorijalne zbirke. Nacionalna i sveučilišna knjižnica također čuva nekoliko crteža koji uglavnom prate njegove spise.
Za Župančiča, crtanje je bila popratna, amaterska aktivnost. Njegova likovna djela vjerojatno bi, prema uobičajenim standardima, mogla proći nezamijećeno kod povjesničara umjetnosti, premda su njegovi motivi bili u razini s onima njegovih suvremenika, slovenskih impresionista, posebice u pogledu pridavanja duhovne simbolike prikazu stabla kruške. Upravo zato Župančičeva umjetnost neprocjenjiva je kada je riječ o stjecanju sveobuhvatnog razumijevanja njegovog duhovnog pristupa umjetnosti. Njegova likovna umjetnost često je obilježena istim impulsima kakve susrećemo u njegovoj poeziji.
Ovi crteži svjedoče da je on vizualno izražavanje percipirao kao ključnu nutarnju potrebu, jednako mu nužnu kao i pisanje. Činjenica da su mu njegova umjetnička djela toliko značila govori mnogo o tome zašto ih je sačuvao i čak objavio jedno od njih na simbolički izloženom mjestu – u drugom svesku svojih odabranih djela pod naslovom Dela Otona Župančiča (prev. Djela Otona Župančića) iz 1936. godine.