Muzej grada Zagreba, 23. – 26. travnja 2025.
srijeda, 23. travnja u 14:30
dr. sc. Tatjana Šarić: Mladi u službi socijalizma: industrijalizacija i radne akcije u Hrvatskoj (1945. – 1953.)
trajanje: 45 minuta (+ vrijeme za pitanja i odgovore)
Sažetak
Predavanje je usmjereno na ulogu mladih u industrijalizaciji i planskoj privredi poslijeratne Jugoslavije i Hrvatske (1945. – 1953.) te na stvaranje radničke klase, posebice „radničke omladine”. Ključne su teme izlaganja prijelaz mladih iz sela u gradove, njihovo obrazovanje u školama i stručno osposobljavanje na tečajevima te pokret za visoku produktivnost rada, što je podrazumijevalo težak i dugotrajan rad te obavezno sudjelovanje u omladinskim radnim akcijama na izgradnji infrastrukturnih objekata. Posebno je težak bio položaj mladih u školama učenika u privredi jer su uz školske obaveze morali odrađivati praksu u poduzećima ili obrtničkim radionicama. U predavanju se objašnjava uloga omladinskih organizacija – Saveza komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ) i Narodne omladine Jugoslavije/Hrvatske (NOJ/NOH) koje su se bavile mladima i djelovale kao transmisije Komunističke partije Jugoslavije u provođenju partijskih smjernica i direktiva.
četvrtak, 24. travnja u 14:30
dr. sc. Ana Rajković Pejić: Život mimo tvorničke hale: svakodnevica udarnika i samoupravljača u Hrvatskoj na primjeru tvornice Đuro Đaković (1945. – 1960.)
trajanje: 45 minuta (+ vrijeme za pitanja i odgovore)
Sažetak
U predavanju se analizira svakodnevica radnika u Hrvatskoj tijekom druge polovine 20. stoljeća na primjeru slavonskobrodske tvornice Đuro Đaković, s naglaskom na formativnim godinama jugoslavenskog socijalizma. Tvornici Đuro Đaković pristupa se ne samo kao generatoru moderniteta, već kao poduzeću koje je funkcioniralo prema načelu socijalno osjetljivog sustava. S jedne strane tvornica je razvijala kulturne i potrošačke prakse radnika, a s druge strane djelovala je kao centar za socijalnu preraspodjelu nudeći mogućnosti obrazovanja i osposobljavanja radnika te djelovanja u kulturnim udruženjima, a ujedno je osiguravala usluge zdravstvene zaštite i kolektivne prehrane. Takvi sustavi i mehanizmi uspostavljeni tijekom druge polovine 1940-ih i 1950-ih rezultirali su novim navikama i očekivanjima radnika pa su već početkom 1960-ih doživljavani kao standard.
petak, 25. travnja u 14:00
dr. sc. Vlatko Čakširan: Radnička naselja Siska
trajanje: 45 minuta (+ vrijeme za pitanja i odgovore)
Sažetak
Predavanje je posvećeno urbanoj preobrazbi Siska i izgradnji radničkih naselja koja su povezana s intenzivnom industrijalizacijom grada tijekom 20. stoljeća. Iako su radnička naselja građena i u prvoj polovini 20. stoljeća, ekspanzija stanogradnje namijenjene radnicima dogodila se nakon Drugog svjetskog rata. Procesi ubrzane stanogradnje bili su posljedica industrijalizacije i doseljavanja ljudi koji su stigli u Sisak kako bi radili u industriji. Intenzivna stanogradnja zabilježena je na području radničkog naselja Željezare Sisak, na Viktorovcu, Podjarku, Brzaju, Zibelu, Zelenom brijegu, ali i u središtu grada, kao i u prigradskim naseljima poput Galdova i Odre. Glavni investitori u izgradnji stambenih objekata bile su sisačke tvornice poput Željezare i Rafinerije, ali i mnogi drugi gospodarski subjekti. Uz stambene zgrade izgrađen je niz pratećih objekata koji su pružali kvalitetniji život radnika i njihovih obitelji poput škola, dječjih vrtića, zdravstvenih ustanova, trgovina itd. Nova naselja trajno su promijenila Sisak, koji je od manjeg trgovačkog i obrtničkog mjesta prerastao u industrijski grad. Nekadašnje livade, pašnjaci i zapušteni prostori preobraženi su u urbane prostore koji su dio identiteta današnjeg Siska.
subota, 26. travnja u 11:00
Goran Arčabić, stručno vodstvo za posjetitelje izložbe
trajanje: 75 minuta (+ vrijeme za pitanja i odgovore)
Više o izložbi doznajte na POVEZNICI.