Kad vi ne možete k nama – mi možemo k vama!
Donosimo vam priče iz muzeja!
Dragi naši mali sugrađani, naš grad i svi mi već više od godinu dana živimo u neuobičajenoj situaciji izazvanoj potresom i pandemijom Covida -19. Muzej grada Zagreba nastoji svima vama, pa i sebi, olakšati ovo razdoblje. Trudimo se da nas ne zaboravite, da se unatoč novim, težim okolnostima, nastavimo družiti! Stoga smo,kad već vi sa školom ne možete doći u Muzej, odlučili doći k vama! Približiti vam Muzej kako bi - kroz priče koje ćemo vam mi ispričati i radionice u kojima ćete sudjelovati - i najmlađe generacije upoznale svoj grad.
Niste još posjetili Muzej grada Zagreba? Od sada Muzej grada Zagreba dolazi k vama!
Pozivamo sve škole i vrtiće u gradu Zagrebu i šire da nas pozovu u posjet. Muzejski tim, pod vodstvom muzejskog pedagoga, dolazi s pričama i zanimljivim predmetima, kako bi vam na zanimljiv i interaktivan način predstavio povijest Zagreba.
Jučer smo, u sklopu ove akcije, posjetili prvu školu – zagrebačku Osnovnu školu Davorina Trstenjaka. Voditeljica pedagoško – andragoškog odjela Vesna Leiner, muzejska pedagoginja Marija Sabolić te vodičica Ivana Čeko u ulozi kraljice Marije, supruge kralja Bele IV., družile su se s učenicima 3.a razreda.
Voditeljica pedagoško – andragoškog odjela MGZ-a, Vesna Leiner, učenicima je objasnila zašto kraljica Marija ima masku, ali i otkrila koje su bolesti prijetile ljudima u doba kad je kraljica Marija živjela te zbog čega je vrlo bitno održavati higijenu. Djeca su poslušala priču o proglašenju Zagreba slobodnim kraljevskim gradom te o životu na Gradecu. Kraljica Marija otkrila im je razne zanimljivosti o sebi i svom suprugu, kralju Beli IV., ali i obavezama stanovnika Gradeca prema kralju Beli IV. Djeca su sa zanimanjem pratila i priču pedagoginje Marije Sabolić o haljini kraljice Marije i odjeći koja se u njezino vrijeme nosila u Zagrebu. Uz pomoć našeg pedagoškog tima, djeca su potom tehnikom kolaža izradila lik kraljice Marije.
Na ovaj ležeran, neposredan i kreativan, ali istovremeno i vrlo pomno te stručno osmišljen način, djeca nastavljaju učiti o povijesti svoga grada. To potvrđuju i uistinu nas raduju sjajne reakcije djece, što nam je dodatni poticaj za nastavak ovog koncepta. Želja nam je na ovaj način približiti povijest našega grada što većem broju djece.
Želite saznati tko je živio na brdu Grič prije Zagrepčana? Ili možda kako je Gradec postao slobodan kraljevski grad? Gdje li su nestali Krvavi most i potok Medveščak? Tko su bile coprnice, a što je radio gradski sudac? Kako se zvao prvi gradonačelnik te kada Gradec i Kaptol prestaju biti neprijatelji? Želite li upoznati Belu IV., kraljicu Mariju, Ljudevita Gaja, profesora Baltazara....?
Pozovite nas u goste i saznajte sve odgovore na ova, ali i mnoga druga pitanja!
Slobodno izaberite jednu od ovih tema:
1. Gradec i Kaptol – razvoj srednjovjekovnog grada
2. Nastanak Gradeca – Zlatna bula kralja Bele IV.
3. Razvoj Kaptola i izgradnja katedrale
4. Simboli grada Zagreba – grb, zastava i gradonačelnikov lanac
5. Zagrebački cehovi – povijest obrtništva na Gradecu i Kaptolu
6. Coprnice, pranger i sramotna maska – rješavanje sporova i razmirica, kažnjavanje krivaca
7. Odnosi plemstva, svećenstva i građana – Gradec, Kaptol i Medvedgrad
8. Kako se nekada plesalo? – plesni redovi i Hrvatski narodni preporod
9. „Odijelo (ne)čini čovjeka“ –ilirska nošnja i Hrvatski narodni preporod
Cijene posjeta:
– za manju grupu djece (do 20) – 200 kuna
– za veću grupu djece (više od 20) – 300 kuna
Za sve dodatne informacije i dogovaranje termina posjeta, kontaktirajte Pedagoško-andragoški odjel Muzeja grada Zagreba; Mariju Sabolić, muzejsku pedagoginju, telefonom (01/ 48 51 361, 01/48 51 362) ili e-poštom msabolic@mgz.hr
Vesna Leiner, muzejska savjetnica pedagoginja, voditeljica Pedagoško-andragoškog odjela
vleiner@mgz.hr