Cehovi su strukovne organizacije u kojima su se okupljali obrtnici istih ili različitih struka. Udruženja nastaju u zaštićenim srednjovjekovnim gradovima koji traže redovitu opskrbu kvalitetnom robom. Obrtnici su udruživanjem stjecali sigurnije uvjete života i opstanka. Ostarjelim, bolesnim i siromašnim članovima pružala se pomoć, a umrlima se priređivao dostojan ispraćaj. Prvi su se počeli udruživati u cehove obrtnici Gradeca. Prve povlastice izdaje gradska uprava 1447.g. krojačima. Najstariji predmet vezan uz ceh je cehovska škrinja. Škrinja je uvedena zbog praktičnih razloga jer je služila kao blagajna i kao spremnica cehovskih isprava.
Na tematskim vodstvima upoznat ćete sa zagrebačkim obrtnicima i kako su se udruživali u cehove od utorka do petka (23.-26.3.2021.) u 12 sati.
Nakon tematskog vodstva održat će se edukativna radionica na istu temu gdje će polaznici proširiti usvojeno znanje te pokušati napraviti svoju cehovsku škrinju pod vodstvom muzejske pedagoginje Marije Sabolić.
Kako bi se sudjelovalo na tematskom vodstvu i edukativnoj radionici potrebno je kupiti ulaznicu za stalni postav muzeja.
Zbog poštivanja epidemioloških mjera dozvoljeno je sudjelovanje do 7 osoba na vodstvu i radionicama.
S obzirom na ograničen broj sudionika, obavezno je najaviti dolazak bar dan ranije e-mailom (info@mgz.hr – VODSTVO, msabolic@mgz.hr – RADIONICA, Marija Sabolić) ili telefonom (01/ 48 51 361, 01/48 51 362).
Vesna Leiner, voditeljica Pedagoško-andragoškog odjela