Vojarna „Maršal Tito“ u Zagrebu 1991.
Organizatori: Muzej grada Zagreba i Kulturni centar Travno
Autor: Juraj Sekula, kustos
Oblikovanje izložbe: Miljenko Gregl
Trajanje izložbe: 10. listopada 2022. – 14. siječnja 2023.
Ovih dana sve nas je zatekla činjenica da gradska skloništa ne pripadaju nekoj davnoj neponovljivoj prošlosti, kao relikt vremena kada su se u Europi sporovi rješavali oružanim sukobima. Donedavno samo svjedok surove ratne prošlosti, danas su postala i podsjetnik da se povijest ponavlja, čak i onda kada se to čini nemogućim.
Skloništa u novozagrebačkim naseljima nedugo nakon izgradnje ispunila su svoju svrhu. Relativnu sigurnost u njima su našli brojni građani tijekom ratnih djelovanja 1991. godine. Bijeg u skloništa i boravak u hladnim betonskim podzemnim prostorima postali su preko noći svakodnevica brojnih Zagrepčana.
Građena su kao zaštita od osvajača, „vanjskog neprijatelja“, nekog od velikih hladnoratovskih blokova, no poslužila su kao skrovišta od napada Jugoslavenske narodne armije, najčešće iz gradskih vojarni, koje su kao i sama skloništa, trebale biti jamac sigurnosti, a ne prijetnja građanima. Tako je i atomsko sklonište u Travnom služilo kao zaštita od neposrednih susjeda, vojarne „Maršalke“ smještene uz Travno, Utrine, Dugave i Hrelić.
Dugo nedostupno javnosti, atomsko sklonište uz Mamuticu u Travnom, otvara svoja vrata izložbi Muzeja grada Zagreba „Vojarna 'Maršal Tito' u Zagrebu 1991.“ i njenim posjetiteljima, koji će imati priliku na autentičnoj lokaciji pogledati fotografije i saznati ili prisjetiti se događaja koji su obilježili jesen 1991. u Zagrebu. Odabirom prostora izlaganja – skloništa – autentičnog mjesta zbivanja u prošlosti, u kombinaciji s izloženim fotografijama, nastojalo se simulirati izvorni ambijent te potaknuti, kako sjećanja i emocije aktivnih dionika tako i prenijeti dio te stvarnosti na one koji to, nasreću, nisu bili.
Vojarne JNA u zagrebačkoj regiji bile su važna izvorišta moći u planovima nametanja socijalističkoga, centraliziranog uređenja Jugoslavije te su za Zagreb, ali i za cijelu Hrvatsku, bile prijelomne točke raspleta višegodišnje krize. Vojarni „Maršal Tito“ u Zagrebu, zvanoj „Maršalka“, bila je namijenjena jedna od glavnih uloga u zamisli destabiliziranja i rušenja demokratski izabranih vlasti Republike Hrvatske. Ratna 1991. godina u Zagrebu određena je, među ostalim, odnosom grada i vojarni JNA. Kroz kronološki prikaz događanja vezanih za vojarnu JNA s najjačom posadom u gradu, nastoji se prikazati njihov dinamični odnos.
Izložba je od prosinca 2021. do kraja svibnja ove godine bila postavljena u Memorijalnom centru raketiranja Zagreba 1991. / 1995. (Petrićeva 4), a sastoji se od četiri tematske cjeline, unutar kojih se, fotografijama iz fundusa Muzeja grada Zagreba i fotografijama Vjesnika koje se čuvaju u Hrvatskom državnom arhivu, prati razvoj odnosa između vojarne „Maršal Tito“ i građana Zagreba.
Ovom izložbom najavljujemo početak projekta Zagrebačke vojarne ’91. te veliku, sveobuhvatnu studijsku izložbu o bitci za vojarne u Zagrebu i njegovoj užoj okolici. Koristimo prigodu i pozivamo građane da svojim donacijama predmeta vezanih za blokadu i oslobađanje vojarni JNA u Zagrebu, obogate zbirku Muzeja grada Zagreba „Zagreb u Domovinskom ratu“.
Dodatne informacije: KUC Travno, tel: 6601-626, e-mail: vedrana@kuctravno.hr