Mjesto održavanja: Muzej grada Zagreba
Trajanje izložbe: 29. listopada – 24. studenog 2024.
Autorice koncepcije izložbe: Aleksandra Bugar (MGZ) i Nives Zemba (Dodir)
Stručne suradnice na realizaciji izložbe: dr.sc. Sanja Tarczay (Dodir), Vesna Leiner (HMT), Tajana Tarczay Uzun (Dodir), Dajana Batinić (MGZ)
Muzej grada Zagreba, Hrvatski savez gluhoslijepih osoba „Dodir“ i Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ partneri su na izložbi U zagrljaju gluhosljepoće.
Kroz aktivnu suradnju Muzeja s Hrvatskim savezom gluhoslijepih osoba „Dodir“, predstavljena je povijest, rad i poslanje ove izuzetno važne organizacije gluhoslijepih osoba koja 2024. godine proslavlja 30. rođendan. Cjelogodišnje obilježavanje ove godišnjice pod visokim je pokroviteljstvom Ureda predsjednika RH, Vlade RH i Grada Zagreba.
Na otvorenju izložbe govorili su ravnateljica MGZ-a dr.sc. Aleksandra Berberih Slana, dr.sc. Sanja Tarczay, predsjednica Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba „Dodir“, dr.sc. Bruno Cvitković, zamjenik ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, suautorica izložbe, muzejska savjetnica Aleksandra Bugar, Marija Pletikosa, državna tajnica pri Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, dr.sc. Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika grada Zagreba, a izložbu je otvorila dr.sc. Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija RH.
Otvorenju izložbe nazočili su i pravobranitelj za osobe s invaliditetom gospodin Dario Jurišić, gospođa Mirjana Matov, načelnica Sektora za zaštitu odraslih osoba u Upravi za obitelj i socijalnu politiku pri Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, gospođa Sandra Čirkinagić, pomoćnica pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvi, branitelje i ososbe s invaliditetom te gđa Jelena Ricov, viša stručna savjetnica pri Gradskom uredu za kulturu i civilno društvo.
Savez Dodir nevladina je, neprofitna i jedina organizacija u RH koja aktivno djeluje i radi u nastojanju da svoju borbu protiv socijalne deprivacije gluhoslijepih osoba učini jasnijom, glasnijom i vidljivijom.
Tri desetljeća nakon osnivanja, „Dodir“ i dalje predstavlja najznačajniju organizaciju gluhoslijepih osoba, ne samo u Hrvatskoj nego i u ovom području Europe - što potvrđuju brojna priznanja i nagrade koje su primili tijekom svog postojanja. Rad Saveza “Dodir“ rezultirao je priznavanjem gluhosljepoće kao jedinstvenog oštećenja 2014. godine Uredbom o metodologiji vještačenja, dok je 2015. godine usvojen i Zakon o hrvatskom znakovnom jeziku i ostalim sustavima komunikacije gluhih, nagluhih i gluhoslijepih osoba u Republici Hrvatskoj, izuzetno važan za gluhoslijepe osobe!
Obilježavanje ove značajne 30. obljetnice bit će popraćeno nizom događanja u Muzeju grada Zagreba tijekom trajanja izložbe U zagrljaju gluhosljepoće poput „Žive knjige /Ljudske knjižnice“ u kojem, umjesto knjige, posjetitelj može razgovarati s gluhoslijepom osobom uz prevoditelja na znakovni jezik i „čitati“ o njegovu životu. Održat če se i interaktivne radionica Budi ja i Mala škola znakovnog jezika i emitirati dokumentarni film „ U zagrljaju samoće“.
Multimedijalna inkluzivna izložba oblikovana je kao izložba za sve i prilagođena osobama s invaliditetom, kroz prilagođenu izložbenu scenografiju, legendama na brajici i uvećanom tisku te na znakovnom jeziku i međunarodnim znakovima, dvojezičnim tekstovima (hrvatski i engleski) kao i taktilnim dijelovima izložbe. Kroz plakate izložbi i predstava gluhoslijepih umjetnika, fotografije, skulpture i slike, informativne materijale, nagrade, video materijal, digitalizirane publikacije i novinske objave, svi će moću „ući“ u svijet gluhosljepoće.
Cilj je ove izložbe gluhosljepoću učiniti vidljivom i prepoznatljivom te istovremeno podići svijest i educirati javnost o uključivanju gluhoslijepih osoba u aktivan život zajednice, uz osiguranu potrebnu podršku.
Riječ je o međusektorskoj partnerskoj suradnji Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba „Dodir“, Muzeja grada Zagreba i NZJZ dr. Andrija Štampar, koji će ovom prilikom, kao partneri na izložbi, organizirati edukativne radionice s prevoditeljima za gluhoslijepe osobe.
Muzej grada Zagreba kroz svoje višegodišnje programe namijenjene inkluzivnim sadržajima za osobe s invaliditetom, posebice za slijepe, slabovidne i gluhoslijepe osobe te prilagodbu stalnog postava i produkciju povremenih izložbi prilagođenih OSI, nastoji osobe s invaliditetom aktivno uključiti u kulturnu, a time i širu društvenu zajednicu.