Mjesto održavanja: Muzej grada Zagreba
Vrijeme održavanja: 25. svibnja – 1. lipnja 2024
Povodom obilježavanja Dana grada Zagreba, u Muzeju grada Zagreba otvorena je izložba radova Poznajem svoj grad DV Vjeverica, odgojne skupine Šumska vila. Zajedno s roditeljima, djeca su istraživala svoj grad i radila zanimljive i poučne plakate na pojedine teme.
Na izložbi pogledajte zavidan broj radova koje su načinili tijekom sedam godina.
Poznajem svoj grad naziv je dugogodišnjeg projekta skupine Šumska vila (DV Vjeverica). Odgojiteljice Waldorfskog programa u Gračanima, Andreja Knežević i Jasmina Kovačević, Projekt su pokrenule kako bi školski obveznici bolje upoznali svoj grad i obogatili svoje znanje.
Cilj projekta bio je upoznavanje grada, razvoj i obogaćivanje kulturne svijesti i poticanje na istraživanje. Roditelji su se rado pridružili projektu te zajedno s djecom obišli određenu destinaciju u gradu i izradili plakat.
Djeca su imala priliku prijateljima prezentirati što su obišli, vidjeli i saznali. Svakog svibnja, u Vrtiću su napravili izložbu radova nastalih tijekom godine. Već prve godine Projekt je bio vrlo uspješan, a roditelji mlađe djece raspitivali su se hoće li biti nastavljen.
U sedam godina Projekt je realiziran na razne teme: uži centar grada, zeleni Zagreb, muzeji grada Zagreba, prometnice, vode, mostovi, skriveni Zagreb i slobodne teme. Sa svakom generacijom školskih obveznika odgojiteljice su obišle uži centar grada (izuzevši 2020. zbog korone i potresa).
Osvrt pedagoginje DV Vjeverice, Antonije Lučić:
Malo je projekata koji dječju maštu, interes i kreativnost mogu održati aktivnom mjesec dana... A gotovo ne postoje oni koji to mogu raditi više godina i s nekoliko generacija djece.
Upravo su to uspjele odgojiteljice Andreja Knežević i Jasmina Kovačević; čak osam godina pronalaziti načine da djecu zainteresiraju za istraživanje njihovog grada, da im ga približe i u njima pobude želju i ushit za proučavanjem, istraživanjem i prijenosom znanja o gradu u kojem žive.
Izniman interes djece, njihovih roditelja i cijelih obitelji dokaz je iznimnog pedagoškog rada, pripreme, planiranja i izvedbe ovako zahtjevnog projekta. Kvalitetu projekta podupire i širina sadržaja koji su djeca istraživala, od klasičnih tema poput spomenika do nesvakidašnjih kao što su vode Zagreba, mostovi, promet, tajnovita mjesta ...
Važnost projekta leži i u prenošenju znanja roditelja na djecu, djece na roditelje te djece međusobno. Stvaranje malih zajednica koje uče djeci omogućava razvoj kompetencije cjeloživotnog učenja, želje za kontinuiranom izgradnjom znanja i njegovog prenošenja u toplom i podržavajućem ozračju.
Ovim projektom osobno su napredovali svi članovi šire i uže zajednice Vrtića, prvotno djeca i odgojitelji, cijele obitelji, a dolaskom na ovu nesvakidašnju izložbu u Muzeju grada Zagreba, to može napraviti i cijela gradska zajednica.