Izložba u povodu 50-godišnjice radija, 20-godišnjice televizije i 20-godišnjice fotoreporterskog rada Đure Slaka na Radio-televiziji Zagreb
Autor izložbe: Đuro Slako
Oblikovanje izložbe i plakata: Joža Ladović
Zbog dugogodišnjeg djelovanja Đure Slaka na polju fotografske umjetnosti, a napose u povodu 20-godišnjice njegova rada na Radio-televiziji Zagreb, ova se izložba bez sumnje može smatrati njegovim značajnim izložbenim jubilejom, A da ona znači i potvrdu njegove reputacije, svjedoči nam visoka kvaliteta izloženih radova. Sadržaji tih radova su raznoliki te imaju široki raspon, od produhovljenih individualnih i skupnih portreta, raznih scena i prizora, ljepote prirode, dinamičnosti baleta, raznih akcija i drugih naoko sasvim realističnih scena do apstraktnih kompozicija, konstrukcija, vizija. Sve je to sačinjeno znalačkim poznavanjem metiera i prožeto posebnim osjećajem snažnog proživljavanja pa posjetitelji mogu s tim ostvarenjima brzo uspostaviti kontakt, osjetiti ono što je i sam autor osjetio kad su nastajala.
Iako MGZ nije nominalni priređivač ove izložbe, njegovi radnici ipak osjećaju da on to na svoj način ipak jest. Tim više, jer je s jedne strane riječ o istaknutome majstoru fotografije, autoru ove izložbe, koji se kao član Fotoluba Zagreb, s kojim već dulje vrijeme usko surađujemo priređujući izložbe, nekako prirodno uklopio u niz priredaba te vrste što smo ih u okviru te suradnje do sada ostvarili, a s druge strane, jer je riječ o Radio-televiziji Zagreb s kojom Muzej također već dulje vrijeme surađuje iako u drugom, ne tako otvorenom obliku. Ovu izložbu smatramo proširenjem te suradnje.
dr. Franjo Buntak
Sagledavanje svijeta lećom kamere uvjetuje vezivanje za neprikosnoveni realitet. U tim okvirima postojanost i vizija izjednačavali bi se posredstvom tehničkog pomagala. Ipak, nije tako. Ili ne bar uvijek. Ne, kada se radi o suptilnosti imaginacije, snazi doživljaja i umješnosti oblikovanja. Upravo takve su fotografske kreacije Đure Slaka – majstora što je slikama svakodnevnog života uspio dati dimenziju izuzetnog, a neobične situacije pretvorio u razumljive predstave pristupačnih spoznaja.
Djelovanje Đure Slaka odvija se već dugi niz godina u specifičnim uvjetima. Njegova profesionalna vezanost za rad s televizijskim ekipama ucijepila mu je i određene poglede na funkciju slike, uvjetovala nadgradnju njezinog dinamiziranja i pridonijela razvijanju ležernije komunikativnosti s publikom. Stoga su njegove fotografije u neku ruku i mnogoznačne – pričinjaju se kao reportaža, djeluju kao dokument, doživljavaju se kao likovno ostvarenje.
Tematika mu je bogata i raznovrsna iako zatvorena određenim pogledima na svijet i život čiji raspon gotovo da i ne prekoračuje fizičke granice onoga što se kao u fokus iz svakidašnjice sliva u televizijske studije. Široku lepezu tih raznorodnih događaja Đuro Slako fiksira na sebi svojstveni način koji ujedno znači emotivno uzbuđenje i racionalnl komentar. Objektivnost kroničara naglašena je u ostvarenjima kada je umjetnik isključivi selektor svakodnevnih situacija. Te predstave tehnički izvanredno izvedene odišu prirodnošću, jednostavnošću i ležernošću. Toj grupi radova pridružuju se snimke pojedinih prizora iz filmskih i televizijskih kadrova, gdje se već osjeća težnja prema bogaćenju sadržaja i njegovu isticanju u prvi plan. Nešto intimnije i neposrednije djeluju ostvarenja sa scenama iza kamere na kojima uz radnu atmosferu Slako bilježi i prirodnost situacije.
Posebnu grupu fotografija sačinjavaju portreti – oblik izražavanja kojemu je Đuro Slako veoma sklon i kroz koji progovara o autentičnim psihološkim i karakternim osobinama pojedinaca. I ta se skupina dijeli u tri podvrste – portret određene osobe pri njezinom radu, glumački portret u ulozi i karakterni portret. Dok kod prvih prevladava koncentracija na radnju, drugi su obilježeni transformacijom u zadanoj temi, a treći nose neobično snažna obilježja individualiteta.
Veliki broj fotografija prikazuje baletne scene što svjedoči da je umjetnik posebno osjetio draž i ljepotu pokreta te njegovu dinamičnost. Iako je ova skupina tematski cjelovita, njezina vizuelna oblikovanja doživjela su značajnu evoluciju kojom se Slako predstavlja i kao eksperimentator. Naime, uz realističke predstave baletnih scena pojedinaca i grupa, on se odlučuje da potraži nove dojmove u čistoći konture, zatim sjenama što ih baca tijelo, da bi u daljem slijedu istraživanja ostvario fiksiranje multipliciranog pokreta bliskog futurističkoj viziji i na kraju množinu pokreta tijela pretvorio u lirsku tašističku kompoziciju u kojoj se realitet pretopio u igru pokreta svjetla i sjena.
Tu težnju ka multipliciranju vizije Slako je ostvario i u arhitekturi dajući suptilnu sliku odnosa čvrste materije i preljevajućih svjetlosnih efekata. Drugi njegov vid doživljavanja građevinskih objekata rezultirao je kompozicijama s motivima spleta željezne mreže u konstrukciji televizijskog odašiljača. Na tim fotosima došao je do posebnog izražaja umjetnikov osjećaj za grafizam pa ta ostvarenja nose u sebi i izvanredne likovne vrijednosti.
Kroz sve te vidove svog fotografskog kazivanja Đuro Slako se potvrdio kao vjerodostojan kroničar, lucidni promatrač, suptilni slikar, temperamentni pjesnik, znatiželjni istraživač i vrstan tehničar.
Juraj Baldani
(preuzeto iz kataloga izložbe)
ĐURO SLAKO rođen je godine 1929. u Zagrebu, gdje je završio i školovanje. Njegov plodni profesionalni radni vijek započinje godine 1956., kada se zapošljava kao fotoreporter na Televiziji Zagreb, gdje radi sve do umirovljenja. Na radnom mjestu, dugi niz godina, bio je vrstan kroničar svoga vremena. Član je Fotokluba Zagreb od godine 1958. Iste godine polaže i fotografski majstorski ispit pri Obrtničkoj komori u Zagrebu. Član je Hrvatskoga novinarskog društva, kao i Udruženja likovnih umjetnika primijenjene umjetnosti Hrvatske. Đuro Slako izlagao je na brojnim izložbama u zemlji i inozemstvu, pri čemu osvaja mnoga priznanja i nagrade. Dobitnik je nagrade Tošo Dabac za životno djelo (1989.). Bio je i predsjednik Fotokluba Zagreb (1965.-1966.). (Vladko Lozić)
Slike s izložbe
foto Josip Vranić, MGZ
Katalog izložbe
Baldani, Juraj. Đuro Slako : samostalna retrospektivna izložba fotografije.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 1976.