Institut za književnost i teatrologiju JAZU, Muzej grada Zagreba, Povijesni muzej Hrvatske, gostovanje u Narodnoj knjižnici i čitaonici Vinkovci, skraćeni oblik izložbe koja je bila postavljena u Povijesnom muzeju Hrvatske, u povodu 125-godišnjice praizvedbe prve hrvatske opere Ljubav i zloba i 100-godišnjice osnutka stalnog opernog ansambla u Zagrebu
Prva hrvatska opera Ljubav i zloba Vatroslava Lisinskog, prema libretu Dimitrija Demetra, prvi je put izvedena 28. ožujka 1846. i taj datum je zabilježen kao rođendan hrvatske opere. Tako su Hrvati, kao jedan od prvih slavenskih naroda, dobili operu na svom jeziku. Na praizvedbi su nastupili Sidonija Erdödy Rubido, Alberto Ognjan Štriga, Franjo Stazić i drugi. Opera je tada bila primljena s ogromnim oduševljenjem jer naša publika, koja je već redovito gledala dramske predstave na hrvatskom jeziku, prvi puta je dobila i operu na svom jeziku.
Na izložbi su prikazani različiti dokumenti iz toga vremena i daljeg tijeka razvoja glazbeno-scenske produkcije. Tu su portreti ravnatelja opere, od Ivana Zajca do Nikše Bareze, kao i fotografije dirigenata, redatelja i koreografa, jer je uz operu prikazan i balet kao njen sastavni dio, a također i opereta. Tu su plakati, likovi scenskih umjetnika, pjevača i plesača, a osobito zanimljiv dio su prikazi scena, od kojih najstariji potječe iz 1901. godine, a prikazuje operu Maričon Srećka Albinija. Pored toga, tu su snimci kazališnih zgrada, faksimili dokumenata te drugi prilozi koji kao cjelina nastoje prikazati napore i oduševljenja generacija umjetnika koji su izgradili i održali hrvatsku operu od prvih početaka prije 125 godina do današnjih dana.
Narodna knjižnica u Vinkovcima organizirala je prijenos ove izložbe kao svoj prilog proslavi Dana oslobođenja i 30-godišnjice ustanka. Izložbu je otvorio Dubravko Jelčić, direktor Instituta za književnost i teatrologiju JAZU.
Više o izložbi možete saznati ovdje.