Ministarstvo znanosti, prosvjete i športa, Zavod za školstvo i Gradski ured za obrazovanje i šport, u suradnji s Muzejom grada Zagreba
Oblikovanje izložbe: Dubravko Lepej
6. Natjecanje – izložbu radova učenika zagrebačkih osnovnih škola (LIK) organizirali su Ministarstvo znanosti, prosvjete i športa Republike Hrvatske, Zavod za školstvo Republike Hrvatske i Gradski ured za obrazovanje i šport.
Cilj natjecanja-izložbe je praćenje likovne kreativnosti i inventivnosti nastavnika i učenika osnovnih škola Republike Hrvatske, kako bi se učenicima omogućilo izražavanje ideja, misli, spoznaja i doživljaja iz njihova okružja, s naglaskom na mogućnosti povezivanja nastave likovne kulture sa sadržajima ostalih nastavnih predmeta.
Izložba je i koristan susret učitelja te mogućnost razmjene iskustava, stjecanja novih spoznaja i usavršavanja u struci.
Natjecanje-izložba organizira se na školskoj, županijskoj i državnoj razini, a sudjelovati mogu svi učenici osnovnih škola Republike Hrvatske.
Zadaća je izraziti likovni problem u području crtanja: doživljeno, promatrano, nakon promatranja, po sjećanju, zamišljanju i izmišljanju.
Zadana tema ove izložbe je mikrosvijet:
- I.-IV. razred: crte po toku i karakteru
- V.-VIII. razred: struktura crtom i plohom,
u tehnici:
- I.-IV. razred; tuš-pero, tuš-kist, tuš-drvce
- V.-VIII. razred; lavirani tuš (crni)
Županijsko povjerenstvo u sastavu: Damir Aljinović, Zinka Brekalo, Oto Burger, Lajla Hiršl, Tatjana Kovačić, Gordana Košćec, Dubravko Lepej, Zdenko Mrčela i Ana Novoselac, primijenilo je sljedeće elemente vrednovanja učeničkih radova:
- razlikovanje likovnih faza učenika od I. do IV. razreda i od V. do VIII. razreda, te psihofizičke mogućnosti djece određene dobi,
- uočavanje likovno-izražajnih sposobnosti: perciptivnosti, kreativnosti i vizualne osjetljivosti,
- izražavanje odnosa kontrasta i ritma crta, ploha, tekstura, tonova, volumena i prostora,
- pravilno korištenje likovno-tehničkih sredstava,
- uočavanje i prepoznavanje likovnog i tematskog sadržaja,
- otkrivanje, osvještavanje i interpretiranje estetskih vrijednosti mikro svijeta: promatranih, doživljenih i zamišljenih oblika i struktura.
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ