Izložba u povodu 25-godišnjice formiranja Desetog korpusa zagrebačkog
Koncepcija izložbe: mr. Dušan Korać
Oblikovanje izložbe i plakata: Aleksandar Jovanovski i Hasan Ljubunčić
Muzej grada Zagreba želio je ovom izložbom što dostojnije obilježiti 25-godišnjicu formiranja Desetog korpusa zagrebačkog, utoliko više što je ta slavna vojna formacija posebno vezana uz Zagreb i jer se u njezinim redovima borio veliki broj Zagrepčana. U njen sastav ulazili su pretežno radnici, omladinci, intelektualci i seljaci iz Zagreba i njegove okolice.
Zagrepčani su brojnim partizanskim kanalima masovno prelazili na područje gdje je bio formiran i gdje je djelovao Deseti korpus: Prigorje s Kalnikom, Hrvatsko zagorje, bilogorsko i moslavačko područje, Podravinu, Posavinu i Međimurje. Samo kanalom koji je prolazio Ivanjom Rijekom otišlo je u borbu oko 20.000 Zagrepčana. Bilo je mjeseci kad je iz Zagreba u jedinice Desetog korpusa odlazilo i po tisuću boraca. Partijska i skojevska organizacija stalno su iz okupiranoga grada upućivale nove borce.
Skupština grada Zagreba je, poštujući s jedne strane njegovu slavnu tradiciju nerazrješivo vezanu uz naš grad, a s druge strane njegove ogromne zasluge što ih je stekao u oslobođenju Jugoslavije, a napose Zagreba, svojom odlukom od 2. srpnja 1969. godine preuzela pokroviteljstvo (domicil) nad korpusom i tom prilikom zaključila da se u našem gradu stalno njeguje uspomena na nj, a napose da se prikuplja dokumentacija te da se u Muzeju grada Zagreba otvori i poseban odjel Desetog korpusa. Dokumentacija se prikuplja već dulje vrijeme i mnogo toga je već prikupljeno, a djelomičan rezultat te aktivnosti je i ova izložba. U programu je da se u vezi s tim zaključkom, u okviru Muzeja, postavi i stalna izložba o Desetom korpusu. Međutim, to će se moći ostvariti kad Muzej dobije za to potrebne prostorije koje se nalaze u sklopu zgrade, odnosno u susjednoj zgradi stare osnovne škole i Popovog tornja. No, to ne ovisi o Muzeju, već o višim faktorima koji mu mogu te prostorije dodijeliti.
Stalna izložba o Desetom korpusu moći će, dakako, biti sveobuhvatnija, kompletnija i reprezentativnija od ove izložbe koja ima povremeni karakter i na kojoj se, u malom prostoru, nije moglo rasvijetliti sve značenje i djelatnost što ju je korpus razvio u narodnooslobodilačkoj borbi. Ova izložbe mogla je dati tek mali dio toga i biti možda podsjetnik na postojanje i djelovanje te slavne i toliko značajne vojne formacije. No ipak, njome smo željeli upoznati našeg čovjeka s jednim velikim i nadasve značajnim dijelom naše herojske prošlosti, upoznati napose našu omladinu koja tek putem literature, novina, predavanja i ovakvih izložaba doznaje i uči o herojstvima i ratnim patnjama svojih otaca i djedova, a dakako i stvara sebi sliku i pojam o njihovoj veličini.
dr. Franjo Buntak
Naredbom Vrhovnog štaba Narodnooslobodilačke vojske (VŠ NOV) i Partizanskih odreda Jugoslavije (POJ) te GŠ NOV i POH formiran je 19. siječnja 1944. godine Deseti korpus zagrebački NOV i POJ. U sastav X korpusa zagrebačkog NOV i POJ ušle su 32. i 33. divizija NOVJ, Zapadna grupa partizanskog odreda i Istočna grupa partizanskog odreda Hrvatske. Deseti zagrebački korpus pri formiranju imao je 6.355 boraca i rukovodilaca u svojim vojnim formacijama. Formiranjem X zagrebačkog korpusa rasformirana je II operativna zona, a za rukovođenje partizanskim odredima formirani su štabovi Zapadne i Istočne grupe partizanskih odreda. Komanda Zapadne grupe odreda formirana je 19. siječnja 1944. godine, a Istočne grupe odreda 17. travnja 1944. godine u Moslavini. U sastav X korpusa ulazi kao samostalna operativna jedinica 3. diverzantski bataljon, koji je bio vezan uz Istočnu grupu partizanskih odreda.
Virovitička brigada formirana je 26. kolovoza 1944. godine s četiri bataljona, a brigada Pavleka Mihovila Miškine formirana je 19. studenoga 1944. godine.
Kako se broj boraca u rujnu 1944. godine povećao na 2.500 ljudi, to je omogućilo da se 29. rujna 1944. godine u selu Popovcu formira Treća moslavačka brigada “Miloš Obilić” s 902 borca, a 20. listopada 1944. godine mijenja ime u “Nikola Demonja”.
Deseti korpus zagrebački NOV i POJ djelovao je na području sjeverne Hrvatske između rijeka Drave, Ilove i Save, gdje sudjeluje u zajedničkim borbama s jedinicama Šestog slavonskog korpusa i jedinicama Sedme banijske divizije.
Deseti korpus zagrebački u svom borbenom pohodu prema Zagrebu nastupao je na lijevom krilu III armije. Neposredno prije oslobođenja Zagreba Korpus je stavljen pod komandu Štaba I armije da bi s divizijama I i II armije 9. svibnja 1945. godine ušao u grad Zagreb.
mr. Dušan Korać
Izložba je koncipirana kao pokretna i postavljena na 40 panoa ukupne površine od 40 m2 s tristotinjak odabranih fotografija i dokumenata. Razgledalo ju je oko 450 posjetitelja.
Slike s izložbe
foto Josip Vranić, MGZ
Korać, Dušan. Deset korpus zagrebački Narodnooslobodilačke vojske i partizanskih odreda Jugoslavije 19. I 1944. – 19. I 1979.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 1979.
[presavitak]
Gostovanja
Deseti korpus zagrebački Narodnooslobodilačke vojske i Partizanskih odreda Jugoslavije 1944.–1979., Krapina, 1979.