Muzej grada Zagreba u suradnji s Fotosavezom Hrvatske
Kustos izložbe: Zdenko Kuzmić
Galina Sanjko – to je ime jednog od istaknutih sovjetskih majstora fotografa poznatog već trideset godina.
Rodila se u ukrajinskom gradiću, u obitelji učitelja.
Galina je radila u mnogim redakcijama kao fotoreporter, uvijek spremna ići na najdalje i najteže zadatke. Stvorila je radove koji su postali klasika sovjetske fotografije.
Već tridesetih godina časopis Stroim tiskao je njene pejsaže Kamčatke. Boravila je u Sibiru, na otoku Vrangela s ledolomcem Krasin, na Komandantskim otocima, na Karskom moru. Nema dalekih ni blizih mjesta u Sovjetskom Savezu gdje nije boravila Galina Sanjko. Vlakom, avionom, automobilom, a ponekad i seljačkim kolima ili pješice Galina je dopirala i do najnepristupačnijih mjesta i donosila zanimljive fotografije. U ratnim godinama dva puta je doživjela avionski udes, ali prvi je refleks bio snimiti što se dogodilo, a tek potom provjeriti jesu li čitave ruke i noge.
U teškim godinama rata Galina Sanjko radila je u redakciji Frontovaja ilustracija.
Svoju prvu medalju Za borbene zasluge nije dobila za fotografiju. Kada je Galina Sanjko snimala reportažu na prvoj vatrenoj liniji, hitlerovci su prešli u protunapad. Galina Sanjko odložila je fotoaparat i previjala borcima rane. “Vi ste spasili živote mnogim borcima ... Nadam se da ću vam uskoro čestitati s primjernom nagradom”, pisao joj je komandant jedinice.
Za vrijeme rata stvorila je djela nezaboravna po svojoj emocionalnoj snazi, majstorstvu i optužujućoj poruci. Razrušeni gradovi, stradanja sovjetskih ljudi, zvjersko ludilo neprijatelja i razbijen neprijatelj na Volgi – to je samo dio foto epopeje Galine Sanjko u ratnim godinama.
Dva puta bila je ranjavana i ponovno se vraćala na front. Optimistična i zaljubljena u život, čak i na štakama nakon ranjavanja, bila je primjer sovjetskog ratnog reportera. Kraj rata zatekao je Galinu Sanjko u Port-Arturu.
Odlikovana je ordenom Crvene zvijezde i sa pet drugih medalja. Nakon rata G. Sanjko stvara lirske fotografije. Toplo prikazuje krug interesa, brige i razonodu djece. Mnoge od tih fotografija se ne zaboravljaju.
Slike s izložbe
foto Josip Vranić, MGZ
Fotografije Galine Sanjko.
Zagreb : Fotosavez Hrvatske ; Muzej grada Zagreba, 1975.
[presavitak]
Vezani članci
Milković, Ljerka. Ljubavi Galine Sanjko. // Večernji list, 4. i 5. listopada 1975., str. 36.