Koncepcija izložbe: Vesna Leiner
Oblikovanje izložbe: Nikolina Jelavić-Mitrović
Oblikovanje plakata: Iva Marochini
Izložba Grad filma – tvornica snova tematizira povijest Zagreba putem razvoja filmske industrije. Od prvog prikazivanja »živućih fotografija« u zgradi Hrvatskoga pjevačkog društva »Kolo« 1896. godine, grad je živio s filmom. Na izložbi je to, nadamo se, vidljivo putem filmskoga gradiva čuvanog u raznim arhivima i muzejima, napisa u ondašnjem tisku, iz predmeta čuvanih u privatnim kolekcijama... Iz prikazanog je razvidno da je Zagreb bio jedno od najvažnijih središta filmske produkcije u regiji. Ta se situacija ni do danas nije značajnije promijenila.
Zagreb je privlačio sineaste, kako domaće tako i strane. Niz je društveno-gospodarskih prilika uzrokom iznimnoga zanimanja producenata za snimanje u Zagrebu i njegovoj okolici, ali su visokoprofesionalno filmsko osoblje, šarm zagrebačkih ulica, trgova, parkova te njegova gostoljubivost, neki od najpresudnijih.
U Zagrebu su snimani mnogi svjetski poznati (i gotovo nepoznati) filmovi i serije. Zahvaljujući tome na izložbi se može vidjeti niz filmskih nagrada bitnih za filmsku povijest Hrvatske, od Oscara preko venecijanskoga Zlatnog lava i pulske Arene do Zlatne nimfe s festivala u Monte Carlu; filmske plakate za prve filmove snimane u Hrvatskoj, plakat za film Bitka na Neretvi – Picassov rad; fotografije sa snimanja filmova, scenariji, kostimi i sl. Nadalje, brojni isječci iz filmova koje posjetitelji mogu pogledati na izložbi, svojevrsno su svjedočanstvo o gradu i njegovoj prošlosti. U njima prepoznajemo grad kojeg više nema, grad koji je neumitno mijenjao svoje lice, pa tako ti filmovi pored umjetničke, sadrže i dokumentarnu vrijednost. U tome leži i najveći interes Muzeja grada Zagreba za tu vrstu baštine.
Oscar koji je Zagreb film dobio za animirani film Nominacija za Oscar filma Bitka na Neretvi, 1970. god.
Surogat Dušana Vukotića, 1962. god.
Reklama filmskog poduzeća Jadran film Franje Ledića, Časopis Mosinger film, 1921. god.
1926. god.
Štefica Vidačić na naslovnici revije Svijet, 1927. god. Reklama za film Tri Evine kćeri sa Šteficom Vidačić,
Nakon što je izabrana za miss Jugoslavije 1926. god., Filmska revija, 1927. god.
Štefica Vidačić postaje filmska glumica.
Plakat filma Princeza koralja s Itom Rinom u naslovnoj ulozi,
1937. god.; glazbu za film skladao je Ivo Tijardović
Iz Hrvatskog slikopisa, 1942. god.
Plakat filma Živjet će ovaj narod, Edo Murtić, 1947. god., Hrvatski povijesni muzej, inv. br. HPM-P 507
Potraga za eksponatima rezultirala je saznanjima o mnogo sačuvane građe čija brojnost nadmašuje okvire ove izložbe. Sve ono što je na ovoj izložbi samo dotaknuto – scenski i scenaristički rad, filmska glazba, gospodarski učinci proizvodnje filmova i sl., uz to što je tematizirana samo filmska produkcija blisko vezana uz Zagreb – nametnulo je promišljanje o ustanovi koja bi na jednome mjestu predstavila i proučavala taj dio naše baštine. Stoga i ova izložba predstavlja svojevrstan putokaz prema Muzeju filma – ustanovi koja bi, osmišljenim planom djelovanja, našla svoje mjesto na kulturnoj karti Zagreba i Hrvatske.
Vesna Leiner
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ
Katalog izložbe
Leiner, Vesna. Grad filma – tvornica snova.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 2014.