Muzej grada Zagreba, Povijesni muzej Hrvatske i Muzej Srba u Hrvatskoj, gostovanje u Muzeju grada Siska
Koncepcija izložbe: Fedor Moačanin, Marijana Schneider, dr. Lelja Dobronić
Oblikovanje izložbe: Zvonimir Marohnić, Boris Dogan
U povodu VI. sleta "Bratstva i jedinstva" Gradski muzej je u svojim prostorijama otvorio 20. VI. o. g. izložbu "Hrvatska u XVII. stoljeću", koju su priredila tri zagrebačka muzeja: Povijesni muzej Hrvatske JAZU, Muzej Srba u Hrvatskoj i Muzej grada Zagreba. Izložbeni materijal je prikazan na 12 vrlo ukusno izrađenih panoa i u 6 vitrina, a raspoređen u pet prostorija. Veličina prostorija i mehanizam skeletne konstrukcije diktirali su broj i raspored panoa i vitrina po prostorijama, po tri panoa na četiri prostorije i po dvije vitrine na tri prostorije. Veći dio vitrina i preostali slobodni prostor popunjen je odgovarajućim materijalom Gradskog muzeja, koji s ostalim dokumentarno dopunjuje i dekorativno prati izloženu građu.
Izložba se odlikuje opremljenošću tehničke i kvalitetom didaktičke prirode i u muzeološkom smislu dosiže visoki nivo. Stalci i okviri panoa i vitrina od bešavnih cijevi pomoću vijaka se brzo sastavljaju i rastavljaju, lako pakiraju i prevoze. Upravo ta jednostavnost i tehnička mogućnost montiranja i demontiranja elemenata konstrukcije čine je lako pokretnom, a oblik i dimenzije tehnički obrađenih panoa skladno se uklapaju u bešavne okvire i tako omogućuju njihovo prilagođavanje svakom prostoru. U tome leži tehnička strana uspjeha.
Međutim, izbor građe, formati fotokopija, funkcionalno umjerena primjena slobodne ilustracije, oblik i veličina slova, jasnoća legendi, raspored i međusobni prostorni odnos eksponata na panoima pa njihovo grupiranje po panoima pod štivski kratke naslove čine taj uspjeh cjelovitim i potpunim.
Brojne pak napomene u knjizi utisaka napisane rukom naših najmlađih spontano i neposredno nakon pregledavanja izložbe kao "Sad tek vidim kakav je život bio u prošlim vremenima" ili "Ovakvih izložaba bi trebalo više, jer ne samo da nam pomažu kod učenja, nego i zato što naročito mi djeca dobivamo predodžbu o tom dobu" ili "Pošto sam izložbu shvatila, meni se veoma sviđa, zato što nas upoznaje sa historijom" i t. d. pokazuju, s jedne strane, da je izloženo gradivo metodski uspješno obrađeno, preglednošću, shvatljivo i uspostavljenom ravnotežom riječi i slike zanimljivo i jasno, a s druge, da je i kroz tu izložbu muzealac progovorio ne samo kao znanstveni radnik, nego i kao pedagog.
Stjepan Vrbanović
Više o izložbi možete saznati ovdje.
Vezani članci
Vrbanović, Stjepan. Izložba “Hrvatska u XVII. stoljeću” u Sisku. // Vijesti Društva muzejsko-konzervatorskih radnika NR Hrvatske. 7, 4(1958), str. 98.