Izložba radova studenata Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Muzej grada Zagreba u suradnji s Učiteljskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu
Koncepcija izložbe: Vesna Leiner, Vladimir Kuharić
Oblikovanje izložbe: Vladimir Kuharić, Vesna Leiner, Vesna Vukelić
Oblikovanje plakata: Miljenko Gregl
Pobuda tematiziranju i realizaciji ove izložbe je obilježavanje Dana grada Zagreba i 140. obljetnice pripreme prvog velikog planskog dokumenta prostornog razvoja Zagreba – generalne regulatorne osnove iz 1865. godine, temeljem koje nastaje višestruko reprezentativan prostor Zagreba, zagrebačka Zelena potkova, zelene površine, parkovi i trgovi Donjega grada, koji daju snažno obilježje njegovu urbanom identitetu.
Tema izložbe radova redovitih i izvanrednih studenata Učiteljske akademije Sveučilišta u Zagrebu je historicizam 19. stoljeća, u razdoblju između klasicizma i secesije, obilježen vremenom najdinamičnijeg razvoja Zagreba, rasta gospodarstva i rasta građenja, koji obilježavaju Zagreb kao kozmopolitski i otvoren grad.
Cilj izložbe nije neki nostalgični, romantičarski povratak u prošlost, već je izraz nastojanja da se naglase one vrijednosti koje su najdominantnije, koje su tu, pored nas, a koje ponekad zaboravljamo; to je traganje za vlastitim identitetom, povijesnim, kulturnim i nacionalnim.
Realizaciji ove izložbe pridonio je Muzej grada Zagreba svojim obrazovnim djelovanjem. Naime, studenti već nekoliko godina uzastopce, u sklopu kolegija Metodike prirode i društva, Povijesti umjetnosti i Prostorno plastičnog oblikovanja, Slikarstva i Grafike, Pisma te Vizualne komunikacije, u Muzeju grada Zagreba obavljaju dio praktične nastave.
Suradnja je započeta na pretpostavci da muzej može i treba biti riznica znanja i posvemašnja inspiracija budućim učiteljima razredne nastave i likovne kulture, kako bi oni bili aktivni prenositelji informacija dobivenih u muzeju. U muzeju stječu iskustva koja ne mogu dobiti na studiju, pronalaze inspiraciju za budući rad, a sve u cilju osmišljavanja što zanimljivijeg školskog programa.
Razvojem takve suradnje stvara se mreža tzv. mogućih posjetitelja, a učitelji postaju poveznica između muzeja i učenika kao budućih konzumenata kulturnih sadržaja i znanja o baštini.
Izložba I bez riječi Zagreb potvrđuje tu obostranu zavisnost studenata, muzeja i grada kao produkt interakcije muzeja i sveučilista. Ono što su naučili i vidjeli u Muzeju grada Zagreba nastojali su vizualizirati u svojim radovima, od kojih neki, kao mala umjetnička djela, bez riječi odražavaju njihov doživljaj Muzeja i ljubav prema gradu u kojem studiraju i žive.
Vesna Leiner i Vladimir Kuharić
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ
Katalog izložbe
Leiner, Vesna; Vladimir Kuharić. I bez riječi Zagreb.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 2005.