Koncepcija izložbe i katalog: Vesna Leiner
Oblikovanje izložbe: Nikolina Jelavić Mitrović
Oblikovanje kataloga: Viola Šebalj
Urednica kataloga: Aleksandra Bugar
Stručna suradnica na pripremi izložbe: Petra Husain Pustaj
Izložbom „Klaićeva bolnica – godine rasta“ prikazuje se razvoj jedne važne hrvatske i zagrebačke zdravstvene ustanove u kojoj su, barem nakratko, boravila brojna djeca.
Kroz istraženu arhivsku građu, fotografije, novinske članke i predmete, u deset je tema ispričana priča o zdravstvenoj zaštiti i skrbi o djeci u Zagrebu od početka 20. stoljeća do danas.
Malo tko od nas, stanovnika ovoga grada, zna kakav je put od osnivanja do danas ova ustanova prošla - od sasvim nejasnih skica vremena u kojima je zdravstvena zaštita majki i djece bila u povojima, preko nesebičnih pionirskih pokušaja liječnika vizionara s početaka 20. stoljeća i formiranja prvih zdravstvenih ustanova pa sve do današnjih dana i respektabilne Klinike za dječje bolesti Zagreb s vrhunskim liječnicima i drugim medicinskim osobljem.
Muzej grada Zagreba kao baštinska ustanova koja čuva i prezentira memoriju Grada Zagreba svojim sugrađanima i svim posjetiteljima, predstavlja ovu važnu zdravstvenu ustanovu te ulogu i status koji uživa u našem gradu i državi.
Izložba započinje prikazom socijalne i zdravstvene slike Zagreba s početka 20.stoljeća te formiranjem prvih socijalnih i zdravstvenih ustanova za skrb djece i njihovih majki.
Dr. Švarc s malim pacijentima, 1931.
Drugom temom „ulazimo“ u Klaićevu ulicu i prikazujemo izgradnju Sanatorija dvadesetih godina 20. stoljeća, njegov smještaj u parku, nacrte i fotografije te ulogu koju je imao u Zagrebu.
Zgrada Sanatorija, 1911.
Treća tema ukratko govori što se sa Sanatorijem događalo nakon II. svjetskog rata (konfiskacija i preimenovanje u Opću bolnicu Zagreb itd.), dok je četvrta tema posvećena ulozi Centra za zaštitu majki i djece, kako je došlo do ideje o osnivanju Centra, ulozi UNICEF-a, edukaciji zdravstvenog kadra …
Doc. dr. Branko Poljugan, oko 1960.
Ulaz u Centar za zaštitu majki i djece, 1956.
Peta tema nazvana je Godine rasta i bavi se radom Klinike od šezdesetih do konca osamdesetih godina 20. stoljeća, prostornim proširenjima, ekipiranosti, rezultatima u prevenciji i liječenju majki i djece, znanstveno-istraživačkoj i izdavačkoj djelatnosti Klinike, uspjesima, nagradama i priznanjima….
Kirurzi doc. dr. Tomislav Vlahović i dr. Andrija Car prigodom operacije, 1988.
Šesta je tema posvećena ulozi koju je Klinika odigrala u Domovinskom ratu brigom za ranjenu i bolesnu djecu iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske i kasnije iz BiH, liječnicima i medicinskom osoblju Klinike upućenima u ratne bolnice u Vukovaru, Đakovu itd. kao i o teškoj epizodi raketnog napada na Zagreb 1995. godine.
Ranjenici u Ratnoj bolnici Cerna, smješteni u sportskoj dvorani, 1992.
Sedma se tema bavi razvojem Klinike u samostalnoj državi, modernizacijom, obnovama i reorganizacijom, dok je osma tema posvećena humanizaciji bolničkog liječenja u sklopu akcije Za osmijeh djeteta u bolnici te tituli Klinika za dječje bolesti Zagreb – prijatelj djece koju Klinika nosi od 2008. godine. U Klinici je, uz ostalo, bolesnoj djeci omogućeno pohađanje vrtića i škole i raznih drugih aktivnosti, sve u cilju što lakšeg boravka u bolnici.
Operacijska sala u obnovljenom (2016.) dijelu operacijskog bloka, 2017.
Razne i vrlo brojne humanitarne akcije kojima je cilj nabava lijekova, skupe i važne bolničke opreme za bolju skrb o djeci tematiziraju se u temi devet kroz novinske članke i fotografije poznatih lica – umjetnika, političara, sportaša…,koji su bolnicu posjetili i sudjelovali u akcijama donacija Klinici.
Kapelica svjetlosti, 2001.
David Copperfield u Klaićevoj u društvu djelatnika Bolnice, 2004.
Deseta je tema prikaz ustroja Klinike za dječje bolesti Zagreb danas s brojnim klinikama, odjelima i zavodima koji funkcioniraju kao suvremena i ekipirana zdravstvena ustanova na najvišem nivou.
Odjel intenzivnog liječenja, 2017.
Leiner, Vesna. Klaićeva bolnica - godine rasta.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 2017.
[katalog izložbe]