Izložba iz ciklusa Zagrebački kvartovi
Koncepcija izložbe: Kristian Strukić
Oblikovanje izložbe: Nikolina Jelavić-Mitrović
Oblikovanje plakata: Miljenko Gregl
Projekt Zagrebački kvartovi
Od 2010. godine Muzej grada Zagreba provodi kulturološki projekt Zagrebački kvartovi. Projekt čine velike studijske i manje tematske izložbe te razna druga događanja poput okruglih stolova, promocija, predavanja i koncerata.
Projekt je istraživačkog karaktera, ali s istaknutim društvenim pristupom. Odnosno, u pripremu izložbe nastojimo što više uključivati i same stanovnike kvartova.
Osnovni ciljevi koji se postižu provedbom projekta su povezivanje sa širom društvenom zajednicom te valoriziranje i predstavljanje pojedinih dijelova Zagreba u cilju boljeg shvaćanja Zagreba kao cjeline. Također, želimo dodatno potaknuti prikupljanje građe odnosno obogaćivanje fundusa Muzeja.
Prve dvije dionice projekta tematizirale su novozagrebačko područje kroz izložbu Pola stoljeća Trnskog – priča jedne generacije, te prostor Dubrave kroz izložbu Zagrebačka Dubrava – od predgrađa do grada.
Izložba Maksimir – povijest i kvartovski simboli
Realizacija treće dionice projekta započela je krajem 2013. godine postavljanjem male ulične izložbe 20 kvartovskih slika starog Maksimira. Ta izložba bila je postavljena na početku Maksimirske ceste, a njome smo pozivali stanovnike kvarta da se uključe u pripremu izložbe donacijom ili ustupanjem predmeta. Ona je ujedno bila najava velike izložbe u Muzeju grada Zagreba.
Izložba Maksimir – povijest i kvartovski simboli predstavlja povijest kvarta Maksimira, čiji je ubrzani razvoj započeo 1900. godine kada je Maksimir pripojen Zagrebu. Neke od tema izložbe su izgradnja i arhitektura, društveni i kulturni život te malo poduzetništvo i privreda. Također, izložba prezentira i pojedina važnija mjesta ovog prostora, ali i Zagreba u cjelini, kao što su park Maksimir i Zoološki vrt, maksimirski stadion i GNK Dinamo, Maksimirsku cestu i prve obrtnike, stambene povijesne cjeline poput Željezničarske kolonije i Gogoljinog brijega, tvornice Patria, Fotokemika i Radioindustrija Zagreb, škole i crkve u Remetama te prostor Jordanovca, Lašćine, Bukovca itd.
Maksimirska restauracija (obitelj Hanuš), 2. kolovoza 1910. god., MGZ 6693
Prevrnuta zaprežna kola u Maksimirskoj ulici, oko 1930. god., MGZ 18092
Tramvajska zaokretnica izgrađena 1926. oko Gradskog kupališta na Kvaternikovom trgu, oko 1928. god., MGZ 11815
Slijed tema unutar izložbenog prostora okvirno preslikava model maksimirskog područja: u prvom prostornom segmentu šetnju kvartom započinjemo na Kvaternikovu trgu, zatim se penjemo Srebrnjakom, dolazimo do Lašćine i Jordanovca pa do Remeta na sjeveru, dok se u drugom, većem dijelu izložbe spuštamo Bukovačkom ulicom do park-šume Maksimir itd.
Uz predmete koje su posudili stanovnici kvarta Maksimir, kao i razne institucije, izloženi su i mnogi predmeti te fotografije iz bogatog fundusa Muzeja grada Zagreba.
Važan dio projekta predstavlja suradnja s kvartovskim institucijama, udrugama i akcijama. Suradničke su organizacije treće dionice projekta Centar za kulturu i informacije Maksimir i Javna ustanova Maksimir. Pripremama su se priključili i Udruga za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja, Udruga Susjed susjedu pomaže i Virtualni muzej Dotrščina.
Povijest kvarta predstavlja se u njegovim današnjim administrativnim granicama: od Remeta na sjeveru do Zvonimirove ulice na jugu, od Ravnica na istoku do Srebrnjaka i Kvaternikovog trga na zapadu.
Kristian Strukić, autor i voditelj projekta
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ
Prilog na zagrebtvHD
Katalog izložbe
Maksimir : povijest i kvartovski simboli / urednici Kristian Strukić, Milena Bušić.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 2016.
Sadržaj
Vezani članci
Balija, Petra. Ukoričili povijest Maksimira. // Večernji list, 13. listopada 2016., str. 27.
Šute, Ivica. Kvartovske priče zagrebačkog East Enda. // Vijenac, br. 599, 16. veljače 2017., str. 22-23.
Vezana događanja
Predstavljanje knjige – kataloga izložbe, 14. listopada 2016.