Koncepcija izložbe: mr. sc. Maja Šojat-Bikić, Boris Mašić, Vesna Leiner
Multimedija: mr. sc. Maja Šojat-Bikić
Oblikovanje izložbe: Ante Serdar, mr. sc. Maja Šojat-Bikić, Boris Mašić
Oblikovanje plakata: Miljenko Gregl
UVOD ILI ŠTO JE NAMA ROBIĆ
Na nesigurnoj splavi, u moru lakih nota, održao se više od pola stoljeća. Izdržavši sva ratna i poratna iskušenja zabavne glazbe, vinuo se od barskoga i krugovalnoga pjevača u visoko društvo vedrih nota. Od dežurnoga školskoga čitača na književnim sastancima razvio se u rodonačelnika interpretacije savršenoga izgovora i promicatelja melodioznosti hrvatskoga jezika.
Ispjevao je ili sam ispisao najljepše stranice hrvatske šlagerske pjesmarice i snimio čitav salon ploča. Refrenom pjesme Ta tvoja ruka mala generacije mladića davale su znakove zvižducima ispod djevojačkih prozora. Samo jednom se ljubi već pedeset godina grije nadu u mogućnost one jedne, jedine, životne ljubavi, a Srce, laku noć desetljećima je naviještao "fajrunt" na plesnjacima i pozivao na posljednji ples sva zaljubljena srca. Uz Sedamnaest ti je godina tek slale su se čestitke dragim sekama iz radijskih emisija po željama, a Mala djevojčica poželjela je auto i najavila godine u kojima se više neće zadovoljiti jabukama i narančama.
S pjesmom bolje sutrašnjice, Morgen, osvojio je žuđene prostore slobode i sam vrh – Zlatnu ploču Polydora, postao pjevač sezone na valovima kultne postaje za lansiranje melodija – Radio Luxembourgu, projurio svijetom i nastupio u najpoznatijoj TV-reviji s one strane oceana – Perry Como Showu. Pjevao je svugdje i za svakoga i umio odjednom ganuti nekoliko tisuća iseljenika darujući im na kraju koncerta Lijepu Janju ili Kad bi ove ruže male.
Zaljubljenik u more, Kvarner, Opatiju, dobri naš kaj i beli Zagreb grad, nikad nije poželio drugu domovinu, jer "glazba i tako ne poznaje granice". Kao hrvatsko-njemački Schlagerstar i danas ulazi u sve kompilacije iz šlagerskih fonoarhiva.
Prvi džentlmen hrvatske zabavne glazbe, redovit gost na svim domaćim festivalima, nikada u prijeporu, pjevao je sve što bi mu ponudili. U njegovoj su se interpretaciji Golubovi vinuli visoko i još uvijek kruže nad Zagrebom, a svi koji vole taj grad, slušajući Ivu Robića, shvate ili se podsjete zbog čega ga vole.
ŽIVOTNI ZADATAK: PJEVATI
Uvodna tema obuhvatila je život i stvaralaštvo Ive Robića (Garešnica, 1923. – Rijeka, 2000.) u razdoblju od njegova dolaska u Zagreb, 1942. godine pa do 1953. godine, kada je održan naš prvi festival zabavnih melodija Zagreb '53. Karijeru je započeo kao barski pjevač u zagrebačkom Kolu i Grill Roomu te kao radijski pjevač na Državnoj krugovalnoj postaji Zagreb. Poslijeratne političke i društvene okolnosti nisu bile naklonjene zabavnoj glazbi, o čijem se položaju i ulozi u društvu raspravljalo čak i na najvišoj partijskoj razini. Uvodna tema obradila je i odnos tadašnjih vlasti prema lakoj muzici, koja im se, za razliku od ozbiljne ili narodne glazbe, činila posebice problematičnom i neodgovarajućom našem društvenom trenutku. Usprkos nepovoljnim okolnostima koje su vladale i početkom pedesetih godina, Robić je ustrajao u ostvarenju svoga životnoga cilja i uspio se razviti u vrsnog pjevača, kristalno čiste interpretacije i savršene dikcije. Već 1949. godine snimio je prvu ploču za Jugoton i počeo pjevati na terasi hotela Talasoterapija u Crikvenici. Godine 1951. započeo je njegov legendarni ciklus ljetnih koncerata na terasi hotela Kvarner u Opatiji gdje je nastupao sve do 1980. god.
VETERAN SVIH NAŠIH FESTIVALA
Tema je obradila povijest svih naših festivala zabavne glazbe kroz brojne predmete i dokumente vezane uz Robićeve festivalske nastupe (plakate, notna izdanja, fotografije, nagrade, ploče, TV zapise itd.). Povijest festivala počinje natječajem za izbor najbolje plesne melodije, koji je 1953. godine organizirao Muzički odjel Naklade Horizont u Zagrebu, s ciljem poticanja stvaralaštva domaćih kompozitora na stihove domaćih pjesnika. Tako je rođen naš prvi festival zabavne glazbe – Zagreb 53, na kojem su nastupila samo dva pjevača – Ivo Robić i Rajka Vali. Skladba Ljube Kuntarića Ta tvoja ruka mala, u Robićevoj interpretaciji, prva je pobjednička pjesma u povijesti naših festivala. Tako je i Robićevom zaslugom započelo "herojsko doba" hrvatske zabavne glazbe. Od tada, pa sve do 1999. godine, Robić je ostvario više od 150 nastupa na svim našim festivalima (Zagreb, Opatija, Split, Melodije Istre i Kvarnera, Krapina, Požega i Pitomača) ostvarivši brojne antologijske izvedbe (Mala djevojčica, Autobus Calypso, Golubovi, Zbog čega te volim, Gitare, Mužikaši, Vužgi, Kukuruzi se njišu itd.). Prve jugoslavenske "mega-uspješnice" poput Male djevojčice (poznatije pod naslovom Tata, kupi mi auto) i Autobusa Calypso, koje je Robić pjevao u duetu sa Zdenkom Vučković, odnosno Betty Jurković, svojom su tematikom najavile nadolazeće godine "potrošačke bolje budućnosti" i "lakšeg socijalističkog življenja".
PUT DO SVJETSKE SLAVE
Tema je prikazala Robićev put do svjetske slave i suradnju s njemačkim producentom Bertom Kaempfertom. Bile su izložene međunarodne nagrade, plakati, notna izdanja njegovih najpoznatijih svjetskih uspješnica, fotografije, filmski zapisi, itd. Niti jedan naš pjevač zabavne glazbe nije uspio ostvariti svjetsku karijeru ravnu onoj Ive Robića. Već 1956. godine počeo je snimati ploče s tada najpopularnijim svjetskim hitovima za uglednu tvrtku Supraphon u Pragu. Njegova supruga Marta slala je ploče na adrese brojnih europskih diskografskih tvrtki. No, tek će poziv iz hamburškog Polydora i suradnja s producentom Bertom Kaempfertom označiti početak jedne blistave svjetske karijere. Ploča s pjesmom Morgen, snimljena 1959. godine i prodana u 1,7 milijuna primjeraka, donijela je Robiću Zlatnu ploču Polydora, zavidna mjesta na najznačajnijim top listama u Sjedinjenim Američkim Državama (Billboard Chart) i Velikoj Britaniji, gostovanja u najpoznatijim TV emisijama (Perry Como Show, Ed Sullivan Show itd.) i koncertnim dvoranama diljem svijeta te nadimak Mister Morgen, po kojemu je i danas poznat. Snimajući ploče za tvrtku Polydor, Robić niže uspjeh za uspjehom (Rhondaly, Mit Siebzehn fängt das Leben erst an, Tiefes blaues Meer, Fremde in der Nacht i dr.), ne silazi s valova Radio Luxemburga i prima dva Lava Radio Luxemburga. Usprkos svjetskoj slavi, Robić i tada svako ljeto provodi u svojoj kući u Ičićima i pjeva na terasi hotela Kvarner.
IZ VLASTITE KAJDANKE
Ivo Robić skladao je više od sto kompozicija, od kojih su neke i danas svima znane i predstavljaju opća mjesta naše zabavne glazbene kulture. To su, ponajprije, naš najpopularniji poslijeratni šlager Samo jednom se ljubi, pjesma Srce, laku noć, kojom su završavale večeri na gotovo svim našim plesnjacima pedesetih i šezdesetih godina, te jedna od najljepših pjesama posvećenih našem moru – Moje plavo more. Autori stihova većine Robićevih skladbi su Mario Kinel i Milan Mišo Doležal. Gotovo nema festivala na kojem Robić nije nastupio i kao autor glazbe. Njegov skladateljski rad posvećen je svakoj našoj regiji: primjerice Mužikaši (Krapina), Noć u mome grad i Beli Zagreb (Zagreb), Divno je (Opatija), Moja kala i Gitare (Split), Riječko veče (Melodije Istre i Kvarnera), Hej, da smijem (Požega), Živlenje (Pitomača), da navedemo samo neke od njih. Unutar ove tematske cjeline bili su izloženi autografi i kajdanke, notna izdanja, audio i video zapisi te ploče i plakati.
SALON PLOČA
Bogata Robićeva diskografija, kojoj u nas nema premca, bila je izložena u rekonstruiranom Salonu ploča, otvorenom 1964. godine u Bogovićevoj ulici u Zagrebu. Robić je počeo snimati ploče 1949. godine za Jugoton. Snimio je čak 64 takva "velika singla". Robić je 1956. godine snimio i prvu rock 'n' roll ploču na ovim prostorima – Shake, rattle and roll. Iste godine izlazi i prva naša LP–ploča Pjeva vam Ivo Robić. Uz dvjestotinjak ploča koje smo uspjeli prikupiti (Jugoton, Supraphon, Polydor, Laurie, Fontana, Croatia Records, Bear Family Records itd.), od kojih su neke pravi kolekcionarski rariteti, bila je izložena i Zlatna ptica Jugotona za milijun prodanih ploča, deseci različitih autogram-karti i plakata.
TRI INTERMEZZA
U tri intermezza između glavnih teme ("stavaka") prikazali smo djeke Robićeva rada u medijima, nagrade i priznanja te njegovo humanitarno djelovanje.
SAMO JEDNOM SE LJUBI
U ovoj smo temi obradili zajednički život Ive i Marte Robić, koja je, kao "obiteljski impresario", nesumnjivo zaslužna za njegovu uspješnu međunarodnu karijeru. Uz osobne predmete iz njihove kuće u Ičićima, koju su darovali Riječkoj nadbiskupiji (danas Kapela sv. Ivana od Boga), brojne fotografije i dio namještaja dočarali smo sklad bračne, ali i profesionalne suradnje jednog od najpoznatijih parova iz hrvatskog glazbenog života druge polovine 20. stoljeća.
KARAOKE GRILL ROOM
U skladu sa suvremenom muzeološkom praksom koja potiče interaktivnu komunikaciju s posjetiteljima, rekonstruirali smo zagrebački Grill Room (podrum Gradske kavane na Trgu bana Jelačića) u kojem je Robić razvijao svoj pjevački talent. Posjetitelji su i sami mogli zapjevati karaoke uz instrumentalne verzije nekih od najpopularnijih Robićevih šlagera.
Tekst: mr. sc. Maja Šojat-Bikić
Foto: Miljenko Gregl
Nagrada Status Hrvatske glazbene unije dodijeljena 2008. godine Muzeju grada Zagreba i autorima izložbe za osobit doprinos promicanju hrvatske glazbe
Katalog izložbe
Leiner, Vesna; Maja Šojat-Bikić; Boris Mašić; Veljko Lipovšćak; Siniša Škarica; Stjepan Mihaljinec. Mister Morgen : Ivo Robić.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 2007.
Vezani publicirani radovi
Šojat-Bikić, Maja. Mister Morgen Ivo Robić. // Zagreb moj grad, 1, 5(2007), str. 26.
Šojat-Bikić, Maja. Čarolija glasa u Muzeju grada Zagreba. // Zagreb moj grad, 1, 7(2007), str. 42-43.
Vezani članci
Boić Petrač, Petra. Ivo Robić u Muzeju grada Zagreba. // Vjesnik, 3. i 4. prosinca 2005., str. 40-41.
Matić, Ivana. Prodala sam narukvicu da bi Ivo snimio ‘Morgen’. // Extra, br. 181, 20. prosinca 2005., str. 46-51.
Percl, Ivica. Ostavština Ive Robića Muzeju grada Zagreba. // Cantus, br. 135/136, prosinac 2005., str. 11.
Novak, Lada. “Mister Morgen” u Muzeju grada Zagreba. // Večernji list, 5. siječnja 2007., str. 64.
Bista Mister Morgena spaja Opatiju i Zagreb. // Novi list, 18. svibnja 2007.
Bistu Ive Robića Opatija darovala Muzeju grada. // Večernji list, 18. svibnja 2007., str. 4.
Grbačić, Nebojša. Amir Muzur darovao repliku biste Ive Robića. // Jutarnji list, 18. svibnja 2007., str. 40.
Torbica, Sanja. Mister Morgen stigao u Muzej grada Zagreba. // Vjesnik, 18. svibnja 2007.
Alavanja, Tatjana. Mister Morgen u Muzeju grada Zagreba. // Večernji list, 2. lipnja 2007., str. 46.
Zec, Miroslav. Ivo Robić – istinska zvijezda i fenomen jednog vremena. // Novi list, 2. lipnja 2007., str. 18.
Zec, Miroslav. Od opatijske terase do međunarodne slave. // Novi list, tjedni kulturni prilog Mediteran, 3. lipnja 2007., str. 2-3.
Ljubičić, Boris. Morgen, morgen ili malo morgen. // Vjesnik, 2. i 3. lipnja 2007., str. 54.
Počast Mr. Morgenu. // Vjesnik, 2. i 3. lipnja 2007., str. 34.
Veliki glas, život i djelo u 700 eksponata. // Jutarnji list, 4. lipnja 2007., str. 39.
Gaćarić, Kristina. Pjevajte karaoke s Ivom Robićem. // Nacional, br. 603, 5. lipnja 2007., str. 108-109.
Pulić, Martin. Kako je Oliver mogao dobiti zvijezdu prije Ive? // Večernji list, 5. lipnja 2007., str. 11.
Tenžera, Marina. Ivo Robić – u slavu glazbe. // Vjesnik, 5. lipnja 2007., str. 48.
Butković, Katarina. Bista Ive Robića iz Opatije u zagrebačkom Muzeju donacija. // Zagrebački komunalni vjesnik, god. XXIII, br. 352, 6. lipnja 2007., str. 11.
Lučin, Ana. Toni i Zdenka zapjevali Ivi... // Slobodna Dalmacija, 6. lipnja 2007., str. 34.
Radić, T. U Muzeju grada Zagreba otvorena izložba ‘Mister Morgen – Ivo Robić’. // Jutarnji list, 6. i 7. lipnja 2007., str. 45.
Tenžera, Marina. Mister Morgen ponovno u Zagrebu. // Vjesnik, 6. i 7. lipnja 2007., str. 16.
Zec, Miroslav. Ivo Robić - naša referentna točka na svjetskoj glazbenoj karti. // Novi list, 6. lipnja 2007., str. 75.
Horvat, Hrvoje. Dašak zapadnog vjetra. // Vjesnik, 19. lipnja 2007., str. 27.
Ivanjek, Željko. Samo jednom se ljubi : 50 godina poslije. // Jutarnji list, prilog Magazin, 7. srpnja 2007., str. 67-69.
Alavanja, Tatjana. Sjećanje na vječnog Mr. Morgena. // Večernji list, 8. srpnja 2007., str. 17.
Mister Morgen Ivo Robić. // Zagreb moj grad. 1, 4(2007), str. 30.
Banek, Vlatka. Mister Morgen – Ivo Robić. // Kana. 37, 7-8/412(2007), str. 51.
Brkić, Kristijan. Stotinu muzejskih ljeta. // Meridijani : Časopis za zemljopis, povijest, ekologiju i putovanja. 117(2007), str. 36-55.
Erceg, Ksenija. Stotinu godina zajedno! // Matica, br. 7, srpanj 2007., str. 50-51.
Sabolić, Maja. Mister Morgen se vratio kući. // Cantus, br. 145, srpanj 2007., str. 16.
Tubić, Kristina. Bista Ive Robića i u Zagrebu. // Opatija : list Grada Opatije. 12, 106(2007), str. 17.
Vujanović, Barbara. Samo jednom se ljubi. // Vijenac, god. XV, br. 354, 27. rujna 2007., str. 32.
Celing, Draško. Prvi roker u Hrvata. // Glas Slavonije - TV obzor. god. XVI, br. 843, 6.-12. listopada 2007., str. 52.
Izložba Mister Morgen Ivo Robić. // Zagorski list, god. IV, br. 208, 12. listopada 2007., str. 24.
Svjetske izložbe u Zagrebu. // Zagrebački komunalni vjesnik, god. XXIII, br. 363/364, 19. prosinca 2007., str. 16.
Gostovanja
Mister Morgen - Ivo Robić, Hrvatski muzej turizma, Opatija, 2008.
Mister Morgen - Ivo Robić, Galerija grada Krapine, 2008.
Zlata petdeseta in Mister Morgen, Pokrajinski muzej, Maribor, 2008.
Mister Morgen - Ivo Robić, Gorenjski muzej, Kranj, 2009.