Centar za kulturu i informacije Maksimir u suradnji s Muzejom grada Zagreba
Autori projekta: Jasmina Serdar, Tomislav Buntak
Oblikovanje izložbe: Željko Kovačić
Oblikovanje plakata: Željko Kovačić
Koordinatorica: Vesna Leiner, MGZ
Na poziv Centra za kulturu i informacije Maksimir, Muzej grada Zagreba pridružio se 2000. godine projektu Moj kvart u novom stoljeću. U projekt je bio uključen čitav niz ustanova, s namjerom da što veći broj građana sudjeluje u kulturnom životu Zagreba.
Od 2000. godine održan je niz zajedničkih akcija i didaktičkih radionica koje su rezultirale dvjema izložbama u Muzeju grada Zagreba:
- Moj kvart u novom stoljeću, 2000.
- Povežimo dva grada (izložba međunarodnog karaktera), 2001.
U ovoj potonjoj sudjelovali su i gimnazijalci iz Austrije. Projekt je nastavljen i 2002. godine, a njegov je rezultat izložba Moj kvart u novom stoljeću – Pozdrav iz Zagreba. U njezinoj realizaciji sudjelovalo je niz suradnika iz Austrijskog kulturnog foruma u Zagrebu, dvanaest centara za kulturu, jednog vrtića, osamnaest osnovnih škola i dvije gimnazije.
Izložba je prikazala urbanu sliku zagrebačkih četvrti, danas i u budućnosti, onako kako je vide njihovi autori – djeca predškolskog, osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta. Kroz likovne, fotografske, literarne i kompjutorske uratke, pokazali su nam svoje viđenje grada u kojem žive i što bi u njemu željeli promijeniti. U tim radovima zadivljujuća je kreativnost dječjeg izraza, potaknuta razmišljanjem o sredini u kojoj žive, uče i igraju se.
Bez utjecaja odraslih, djeca su nam iskreno prikazala svoje životno okruženje i urbanu projekciju budućnosti. "Šetajući" od četvrti do četvrti uočili smo kako u svim radovima djeca percipiraju istovjetne nedostatke: neuredne fasade, premalo pješačkih zona, nedovoljno prostora za igru i rekreaciju, nedostatnost zelenih površina, zagađenost zraka itd.
Gledajući uratke tih malih arhitekata, likovnjaka, literata, ekologa, itd. koji svojim koloritom i razigranošću odišu veseljem, možemo očekivati sretniju budućnost Zagreba te, zasigurno, perspektivniju budućnost za sve nas.
Naslovu projekta Moj kvart u novom stoljeću, ovom smo prigodom dodali Pozdrav iz Zagreba s ciljem da ova akcija, u skladu s projektom Vijeća Europe – Kvart i susjedstvo, ne ostane samo u okvirima našega grada.
Vesna Leiner
Kako će izgledati moja četvrt?
Četvrt ili kvart jest zadana; oblik, veličinu, naziv ili broj četvrti propisuju gradske vlasti uvažavajući, više ili manje, povijesnu tradiciju i obzorja budućnosti, a ponajviše okolnosti sadašnjice. Uzimajući u obzir rečeno, odredit će se podjela grada na manje cjeline kako bi se lakše upravljalo, bolje snalazilo, uzelo u obzir razlike što ih grad podaruje i stvara. Takvi dijelovi grada nazivani su različito: stari grad, novi grad, gornji grad, donji grad, okrug, kotar, područje, općina, rajon, zajednica, susjedstvo, blok itd.
Ipak, četvrt ili kvart danas je u Zagrebu udomaćen naziv. Stanovnici, napose starosjedioci smatraju se pripadnicima svojeg kvarta, posvajaju ga, i to obično daju do znanja. Da bi se iskazala prisnost kvartu dodaje se "moj". Moja četvrt ili moj kvart ne trebaju se posve poklapati sa "službenim" kvartom. Granice "moje četvrti" pomalo lebde, prepoznatljive su, ali mogu biti i nevidljive. Katkada se takoreći čitav grad vidi kao kvart. Kroz četvrt se pretrčava, pješači, vjeruje se da ju je moguće obuhvatiti pogledom iz kuće, škole, dućana, s tramvajske ili autobusne postaje.
Četvrt se dobra pozna. Posebice nam je stalo da u njoj bude što bolje. Ako nije onako kako bismo očekivali, željeli ili htjeli, o drukčijem se može maštati – ali i disciplinirano planirati. Jedno ne isključuje drugo, poglavito iz mladenačkog vidokruga.
Za poneko viđenje kvarta u budućnosti bit će dostatno da u njemu bude više cvijeća i zelenila, da se urednije postupa s otpadom, da slobodni prostori i igrališta budu pogodni za skate i bicikl, da su oni opremljeniji i suvremeniji, ugodniji i sigurniji.
Neke će u budućnost povući SF vizije; zašto ne bi u novom stoljeću livada ispred kuće postala luka za svemirske letjelice, mjesto druženja s robotima ili slično?
Kako vizije svojih četvrti prikazati drugima? Kad za to nema previše vremena, kad još nisu svakom dostupne spektakularne mogućnosti novih medija, bit će za predstavljanje zamisli primjereni uobičajeni načini: crtež, fotozapis, dvodimenzionalni i trodimenzionalni kolaž, maketa, CD...
Ova izložba počiva na posterima i na maketama. Makete i posteri pršte veselim bojama, duhovito se koristi raspoloživ i pronađen materijal. Nije se uvijek lako oduprijeti već viđenom. Nema li većeg iskustva, posegnut će se vjerojatno za poznatim tipovima o izgledu stabla, kuće, pokrivanju tla, pa će makete izgledati sličnije nego li su to po idejama. Nije neophodno poslužiti se maketom i posterom. Zašto ne bi i neki zbiljski predmet iz svakodnevnog prostora ponio poruku o želji i nadi za promjenama? Na primjer: likovno preuređena klupa na kojoj i inače sjedimo (ovako ili onako).
Svaki je rad na ovoj izložbi kao djelo pojedinca ili grupe (od dječjeg vrtića do osnovne škole i dalje) vrijedan pažnje, pozornosti i razumijevanja. Svakom radu pozvanom da u susretu s drugim radovima bude izložen pogledu javnosti (koja je daleko šira od kvarta) dragocjenost je u poticaju znatiželje, zadovoljstva stvaralaštva i volje za sudjelovanjem u življenju grada.
Po svojoj zanimljivosti, originalnosti i likovnom dosegu i ovdje će se pronaći osobiti primjeri!
Fedor Kritovac
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ
Vezani članci
Eterović, Koraljka. »Moj kvart u novom stoljeću«. // Komunalni vjesnik, god. XVII, br. 257, 29. ožujka 2002., str. 4.
Dolušić, Sunčica. Maštali o piramidama i tornjevima, a žele grad bez automobila. // Vjesnik, 13. studenoga 2002., str. 21.
Samardžija, Marija. Zagrebački kvartovi budućnosti. // Glas koncila, br. 48, 1. prosinca 2002., str. 23.