Koncepcija izložbe: Dušan Korać
Oblikovanje izložbe: Joža Ladović
U Muzeju grada Zagreba, 7. svibnja 1965. godine, otvorena je povodom 20-godišnjice oslobođenja izložba “Oslobođenje Zagreba”. Izložbu je otvorio direktor muzeja dr. Franjo Buntak. Otvorenju izložbe prisustvovali su: predsjednik Sabora Ivan Krajačić, predsjednik Izvršnog vijeća Sabora Mika Špiljak, članovi Izvršnog vijeća Sabora Većeslav Holjevac, Soka Krajačić i Milka Kufrin, sekretar CK SKH prof. dr. Savka Dapčević-Kučar, član CK SKH i direktor Muzeja revolucije naroda Hrvatske prof. Anica Magašić, general-potpukovnik Rade Bulat, predsjednik Gradske skupštine Pero Pirker, sekretar Gradskog komiteta SKH Mika Tripalo, predstavnik grada Bologne Armando Sorti i drugi društveno-politički i javni radnici.
Idejni i sadržajni postav izložbe izveo je prof. Dušan Korać, a likovnu obradu prof. Joža Ladović. Izložba sadrži dokumente, fotografije, oružje i ratne zastave iz oslobođenja Zagreba. Podijeljena je tematski na raspadanje NDH, ilegalni rad u gradu pred oslobođenje, borbe Prve armije za oslobođenje grada, napredovanje Druge armije i ulazak njenih jedinica u Zagreb, sudjelovanje X. zagrebačkog korpusa, doček oslobodilaca i prve mitinge u slobodnom Zagrebu.
U prvoj prostoriji vidi se raspadanje fašističke tvorevine NDH i bježanje kvislinga da izbjegnu kazni naroda za zlodjela. Zajedno se povlače ustaše i četnici i do posljednjeg časa pomažu razbijene Hitlerove jedinice u njihovu povlačenju prema Austriji pred jedinicama Jugoslavenske armije.
Ilegalne organizacije NOP-a u gradu imale su važnu ulogu u pripremama za oslobođenje Zagreba. Sve su akcije provodili komunisti koji su imali zadatak da sačuvaju grad od razaranja koja je neprijatelj pripremao kod povlačenja. Organiziran je čitav niz akcija da se sačuvaju važni industrijski, privredni i kulturni objekti. Jedinice JA su upoznate s planom i sistemom obrane grada, kao i objektima koje je neprijatelj minirao.
U drugoj i trećoj prostoriji prikazane su vojne operacije NOV kojima je bio cilj oslobođenje Zagreba. Pošto je I. armija pod komandom Peke Dapčevića probila neprijateljske obrambene linije kod Čazme i Ilove, Nijemci i ustaše povlačili su se prema Zagrebu. Njihova posljednja organizirana obrana razbijena je na liniji Vrbovec – Sesvete – Medvednica. Jedinice II. armije pod komandom Koče Popovića razbile su neprijatelja na Uni i Kupi i desnom obalom Save ušle u Zagreb 8. svibnja 1945. godine. Zagreb je oduševljeno dočekao borce, svoje osloboditelje od fašističkog jarma. Nadvladane su i posljednje grupice ustaša koje su po gradu pružale otpor.
U četvrtoj prostoriji prikazan je život Zagreba u prvim danima poslije oslobođenja. Velike fotografije i dokumenti sjećaju sudionike, a mlađe generacije upoznaju s najznačajnijim događajima tih velikih dana. Bili su to prvi miting u oslobođenom Zagrebu, održan na Trgu Republike, prvi posjet maršala Tita gradu u kojem je ilegalno radio, dolazak pjesnika i predsjednika Sabora Hrvatske Vladimira Nazora, brojni mitinzi omladine i žena. Zahvalnost Zagreba oslobodiocima prikazana je i nizom fotografija vojnih rukovodilaca armija i vojnih jedinica koje su se borile za oslobođenje glavnoga grada SR Hrvatske.
Dušan Korać
Slike s izložbe
foto Josip Vranić, MGZ
Vezani publicirani radovi
Korać, Dušan. Oslobođenje Zagreba : Izložba Muzeja grada Zagreba. // Vijesti muzealaca i konzervatora Hrvatske. 14, 3(1965), str. 78-80.
Ostali vezani članci
Bakljada na ulicama grada. // Večernji list, 6. svibnja 1965., str. 3.
Cvetkova, Elena. U znaku proslave. // Večernji list, 7. svibnja 1965., str. 7.
Dvadeset godina u slobodi. // Večernji list, 8. svibnja 1965., str. 1, 5.