Koncepcija izložbe: dr. Lelja Dobronić
Oblikovanje izložbe: Mijo Bišćan
U povodu desetgodišnjice oslobođenja priredio je Muzej grada Zagreba u svojim prostorijama izložbu pod naslovom “Oslobođenje Zagreba”. Svečano otvorenje bilo je 7. svibnja uz prisustvo predstavnika narodnih vlasti, kulturnih i prosvjetnih radnika te ostalog građanstva. Izložbu je otvorio direktor muzeja, koji je u svom prigodnom govoru prikazao tok vojnih operacija za oslobođenje Zagreba.
Izložba je imala ovaj sadržaj:
- rad ilegalaca u Zagrebu za vrijeme okupacije,
- politički rad i pripreme na oslobođenom teritoriju za preuzimanje vlasti u oslobođenom Zagrebu,
- bijeg okupatora iz grada ispred nadiranja naših armija,
- vojne operacije I., II. i III. armije te X. zagrebačkog korpusa, njihovo kretanje prema Zagrebu, ulazak u Zagreb,
- njegovo oslobođenje i konačno slom neprijateljske vojske,
- ratni plijen,
- te najznačajnije akcije i događaji neposredno poslije oslobođenja.
Sve to bilo je prikazano najvećim dijelom fotografijama događaja, ličnosti, objekata i dokumenata, a djelomično i originalnim materijalom (oružjem, zastavama, dokumentima, štampom). Osobitu pažnju od originalnog materijala privukla je ilegalna radiostanica, koja je za vrijeme okupacije radila u Zagrebu.
Izložba je bila sadržajno osobito zanimljiva, jer je pokazala niz vrlo interesantnih, najvećim dijelom nepoznatih, a u vezi s oslobođenjern Zagreba osobito važnih dokumenata i jer su njezine teme, prikazane sistematski, sačinjavale vrlo skladnu i sadržajno zaokruženu cjelinu. Ona je bila zanimljiva i s muzeološkog gledišta, jer je, između ostaloga, donijela, novum u načinu izlaganja t. zv. papirnatog materijala: dokumenata i fotografija. Ovi kao glavni dio, većina eksponata, nisu bili više izlagani pod staklom u vitrinama ili zidovima, već na pokretnim okvirima, na kojima su se mogli okretati i čitati, kao što se okreću i čitaju listovi knjige. Izlaganje materijala te vrste na ovaj način pokazalo se vrlo zgodno, jer je s jedne strane omogućilo da se izloži znatno više dokumenata i fotografija nego na dosadašnji uobičajeni način, na jednako velikom prostoru, a s druge strane posjetnik može materijal te vrste ovako izložen udobno pregledati i ne zamara se kod toga njegovom količinom.
Izložba je bila priređena u novouređenoj dvorani u prizemlju južnoga krila zgrade. Sa starim nadsvođenim prostorom lijepo se uskladio najsuvremeniji muzejski postav. Vrijednost tog prostora bila je uvećana i time, što su tom prilikom u hodniku pred njim otvorene arkade prema dvorištu, uslijed čega je dobiven reprezentativni jedinstveni povezani prostor dvorane, trijema i krasnog zatvorenog samostanskog dvorišta. I zgrada muzeja dobila je ovim građevnim zahvatima neusporedivo ljepši i ugodniji izgled, jer se približila svom originalnom stanju iz 17. i 18. stoljeća. Svakako da su te adaptacije i izložbi dale dostojan okvir, učinile je reprezentativnijom i podigle joj vrijednost. One su uljepšale i učinile prikladnijim i sam pristup do nje, što nije bilo od male važnosti, jer je izložbu u roku od tri tjedna razgledalo nekoliko tisuća posjetilaca. Ona je bila otvorena zaključno do 31. svibnja.
dr. Franjo Buntak
Slike s izložbe
foto Vladimir Guteša, MGZ
Vezani publicirani radovi
Buntak, Franjo. Izložba "Oslobođenje Zagreba" u Muzeju grada Zagreba. // Vijesti Društva muzejsko-konzervatorskih radnika NR Hrvatske. 4, 4(1955), str. 72-73.
Ostali vezani članci
Sutra se otvara izložba »Oslobođenje Zagreba«. // Narodni list, god. XI, br. 3064, 7. svibnja 1955., str. 4.