Hrvatski savez gluhoslijepih osoba DODIR i Muzej grada Zagreba surađuju već 20 godina, gotovo od osnutka Udruge. Prvi kontakti i suradnja ostvareni su u Muzeju prigodom održavanja radionice na temu arheološke baštine.
Taj prvi, gotovo slučajni dolazak u Muzej, u našem društvu tada, još uvijek marginalizirane skupine osoba s invaliditetom, naveo me na razmišljanje kako tim ljudima pružiti dodir s baštinom, upoznati ih bolje s prošlošću grada Zagreba.
Nakon prvih iskustava odlučila sam uključiti gluhoslijepe osobe i udruge u kojima djeluju u „život“ Muzeja. Od tada uz podršku i sudjelovanje DODIR-a ostvarili smo brojne programe. Tiskan je Vodič za slijepe, gluhoslijepe i slabovidne osobe na hrvatskom i engleskom jeziku.
Zadnjih desetak godina provodimo program Info taktilne točke – prilagodba Muzeja slijepim, gluhoslijepim i slabovidnim osobama. Zajednički smo odradili i programe kao što su: skupna izložba Optimizam Helen Keller, održana u Muzeju grada Zagreba 2001. godine; izložba Dodir žene, autora Dušana Došenovića, održana u Muzeju 2008. godine (njegove radove možemo vidjeti i na ovoj obljetničkoj izložbi udruge Dodir); a 2008. godine Muzej i DODIR potpisali su suradnju na programu Dan otvorenih vrata za invalidne osobe. Godine 2010. surađivali smo na programu pod nazivom Muzeji za društveni sklad, jer je Udruga DODIR bila nositelj Programa Europske unije (EIDHR) za Hrvatsku pod nazivom U ponoru diskriminacije: program emocionalnog, kulturološkog i socijalnog osnaživanja žena sa senzoričkim oštećenjima.
Izložba Moja priča koja je pred nama, održava se u obilježavanju tjedna posvećenog Helen Keller. Ta gluhoslijepa žena inspiracija je i dobar primjer upornosti u svladavanju tjelesnih nedostataka.
Na izložbi možemo vidjeti i opipati radove gluhoslijepih autora Ivana i Mladena Vrućine, Marijana Jurenca i Dušana Došenovića.
Obljetnička izložba koja je postavljena u Muzeju grada Zagreba u povodu 25 godina Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba DODIR rezultat je suradnje Muzeja i Saveza, a cilj je pridonijeti toleranciji među ljudima, uvažavanju različitosti, približavanju muzeja što širem krugu društvenih skupina i uključivanje muzeja u život zajednice. Provedbom i ovog programa bitno pridonosimo toleranciji u društvu, jer ne samo da pomažemo invalidnim osobama u edukaciji i upoznavanju s baštinskim sadržajima, nego i ostalu publiku educiramo i upoznajemo s problemima invalidnih osoba i njihovim potrebama te ih ovakvim programima nastojimo senzibilizirati sa slijepim i gluhoslijepim osobama.
Vesna Leiner
Koordinatorice programa izložbe: Nives Zemba, Hrvatski savez gluhoslijepih DODIR i Vesna Leiner, Muzej grada Zagreba