Muzej grada Zagreba u suradnji s Fotoklubom Zagreb, gostovanje u Galeriji Spot, Zagreb
Koncepcija izložbe: Ivan Ružić, Josip Vranić
Donacije gradu Zagrebu ili pak njegovim muzejima i galerijama oduvijek su bile bogato vrelo za popunu njihovih zbirki. Na taj način mnogi muzeji došli su do iznimno vrijednih kulturno-povijesnih i umjetničkih predmeta.
Darovanja naših sugrađana posebice su učestala u zadnjih nekoliko godina od kada Gradsko poglavarstvo sustavno brine kako o donacijama tako i o donatorima.
Muzej grada Zagreba također je, u proteklih 88 godina primio mnoge donacije, od pojedinačnih predmeta pa do cjelokupnih obiteljskih ostavština.
Brojni darovatelji odabrali su upravo Muzej grada Zagreba kao najpovjerljivije mjesto gdje će trajno pohraniti svoje najdraže uspomene. Naša skrb za te visokovrijedne kulturno-povijesne i umjetničke predmete jamstvo je za mnoge potencijalne darovatelje.
Upravo zbog toga Muzeju grada Zagreba ukazao je povjerenje i Šime Radovčić, istaknuti hrvatski i zagrebački fotoreporter, rođen 1924. na otoku Kapriju u Šibensko-kninskoj županiji. On je svoju kompletnu fototeku s više tisuća negativa, fotografija i knjiga poklonio Muzeju grada Zagreba, znatno obogativši na taj način fundus muzejske fototeke.
Ova skromna izložba u Galeriji Spot, prije cjelovite valorizacije i prezentacije njegova opusa u Muzeju grada Zagreba, izraz je zahvalnosti donatoru.
Vinko Ivić
Šimu Radovčića možemo sagledati kao fotoreportera ili umjetnika fotografije, no svakako moramo ga sagledati kao svjedoka, te čak i djelatnog čimbenika naše suvremene povijesti. Kroz dim cigarete, koji nikada nije zamaglio njegov profinjeni i precizni pogled kroz objektiv fotoaparata Šime Radovčić postao je, ne samo svjedokom suvremenog gledanja povijesnih zbivanja, nego i tvorcem pogleda na svijet.
Moderna je historiografija, a posebice muzeografija, digla na zasluženi pijedestal dokumentiranje svakodnevnog, koje postaje jednakovrijedan dokument onom povijesno značajnom, te je tim putem, a posebice objavom tih dokumenata u javnim glasilima fotografija postala tvorac svjetonazora i ujedno tvorac povijesti. Sve je te elemente Šime Radovčić sažeo u svom djelatnom radu tijekom više od četiri desetljeća rada.
Moderna je tehnologija zaokupila novi naraštaj fotoreportera, koji su se opremili mnoštvom fotoaparata i inih pomagala, te su nalikovali promidžbenom materijalu proizvodača foto-opreme, smatrajući da će ti statusni simboli osigurati kakvoću njihova djelovanja, a Šime Radovčić ostao je vjeran Leici, koja je postala tek tada njegovo vlasništvo kada su mu je poklonili njegovi suradnici iz uredništva pri odlasku u mirovinu!
Tim je fotoaparatom postao svjedok i maloga i velikoga čovjeka, a mnogi umjetnici, posebice njegovi prijatelji književnici, ostali bi zapamćeni samo po svom djelu da im Šime Radovčić nije dao i mogućnost nezaborava svojim portretima. Pratio je značajne političare na njihovom putu u vječnost ili zaborav, a opus koji nam je ostavio, sažeta je slika svijeta sredine 20. stoljeća.
Tajna nezaborava djela Šime Radovčića je ne samo u umjetničkoj perfekciji i stalnoj djelatnoj produkciji, nego i u tome što je i sam autor, svjestan vrijednosti svog svjedočenja povijesti, svoju zbirku ostavio gradu u kojem je sazrio i s kojim se mijenjao bilježeći njegove mijene, kako bi budući naraštaji to blago mogli sveobuhvatno shvatiti i prihvatiti kao dio nas i naše povijesti u Muzeju grada Zagreba.
Ivan Ružić
ŠIME RADOVČIĆ, novinar i fotoreporter rođen je 1924. godine na otoku Kapriju, u Šibenskoj županiji. Školovao se u Zagrebu, gdje i obitava od 1945. godine. Započeo se baviti novinarstvom kao fotoreporter u zagrebačkoj Borbi. Potom prelazi u uredništvo Vjesnika, u kojem djeluje do 1960. godine. Nakon Vjesnika djelatan je u Zagrebačkoj panorami kao urednik i fotoreporter, odakle prelazi u Reviju Zagreb na iste poslove. Po utrnuću tih glasila, vraća se u Vjesnik kao fotoreporter, gdje postaje urednik fotografije. Urednički posao u Vjesniku obavlja sve do umirovljenja 1987. godine.
Četiri desetljeća novinarske i fotoreporterske djelatnosti Šime Radovčića nisu obilježena samo u glasilima u kojima je bio zaposlen, nego i u brojnim djelima koja je kao suradnik objavljivao u Vjesniku u srijedu, negdašnjem Globusu, Večernjem listu, Studiju, Areni, Oku, Vikendu, Startu itd.
Sudjelovao je kao autor fotografija u monografijama Slobodni Zagreb, Tisućljetni Zagreb, Hrvatska danas i u dva izdanja popularne obiteljske knjige I vaše dijete je ličnost.
Šime je Radovčić sudjelovao na brojnim izložbama fotografije, posebice novinarske, te su njegova djela izlagana u domovini i inozemstvu. Od njegovih je izložbi potrebno posebice istaknuti Izložbu novinarske fotografije u Zagrebu, YU PRESS Beograd, World Press u Nizozemskoj, Čovjek i čelik u Sisku i Čovjek i more u Zadru.
Za svoj djelatan i učinkovit rad Šime je Radovčić 1973. godine dobio godišnju nagradu Društva novinara Hrvatske Zlatno pero godine za niz reportaža Kamera gleda za vas, koje su objavljene u Vjesniku tijekom 1972. godine. Za svoj je plodan rad Šime Radovčić primio brojne nagrade i odlikovanje.
Svjestan vrijednosti dokumenata koje je zabilježio njegov fotoaparat, ovaj je značajni i veliki hrvatski i zagrebački fotoreporter poklonio svoju obimnu i visokovrijednu zbirku fotografija, negativa i klišea 1994. godine Muzeju grada Zagreba.
Ivić, Vinko; Ivan Ružić. Šime Radovčić.
Zagreb : Muzej grada Zagreba ; Fotoklub Zagreb, 1995.
[presavitak]