Gradski muzej Sisak, gostovanje u Muzeju grada Zagreba
Izložba je bila otvorena u Gradskome muzeju Sisak 29. travnja 1975. god. u povodu 30. godišnjice oslobođenja i proslave Praznika rada (1. svibnja).
U borbi naroda Jugoslavije protiv okupatora i domaćih izdajnika pod rukovodstvom Komunističke partije i narod s područja Siska i Banije dao je velik udio.
Komunisti, skojevci, antifašisti i svi rodoljubi ovoga kraja sudjeluju već od 22. lipnja 1941. kao borci Sisačkog partizanskog odreda, Banijske proleterske čete, Sedme divizije, Moslavačkog partizanskog odreda, Turopoljskog odreda, Seljine brigade, 34. divizije i niza drugih manjih i većih jedinica u borbama protiv neprijatelja u neprijateljskoj pozadini, okupiranom gradu i selima, ginući za ideje KPJ, za slobodu i nezavisnost.
Kada je u ožujku 1945. godine započela opća ofenziva za konačno oslobođenje zemlje, vodile su se žestoke borbe s neprijateljem i na području Siska i Banije.
Prema osnovnoj operativnoj podjeli štaba 2. armije, Unska operativna grupa divizije, koja je djelovala na ovom području, imala je zadatak da zauzme neprijateljska uporišta na Uni i nastavi dalje sa čišćenjem teritorija i gonjenjem neprijatelja. Do 7. svibnja jedinice Unske operativne grupe oslobodile su područje donjeg toka rijeke Une i nastavile s potiskivanjem neprijatelja koji se povlačio u pravcu Petrinje i Siska.
Neposredno na Sisak napadale su jedinice 45. srpske divizije na širokom frontu koji se protezao linijom sela: Vukoševac – Brđani – Kinjačka – Bestrma – Donje i Gornje Komarevo – Novo Selo. Na čitavom području neprijatelj je pružao žestoki otpor, naročito kod Novog Sela i Capraga. Kada je pod snažnim naletima jedinica 45. srpske divizije ovdje razbijen, neprijatelj se povukao u sam grad Sisak. Ne dopustivši neprijatelju da se prikupi i organizira, jedinice 20. brigade 45. srpske divizije u brzom naletu uz pomoć sisačkih rodoljuba zauzimaju most preko Kupe spriječivši neprijatelja da ga poruši. Nakon uspješnog prodora u grad jedinice 45. srpske divizije ubrzo su očistile grad od zaostalih grupica neprijatelja. Oslobođenje grada završeno je kasno u noći 5. svibnja 1945.
Gradom su zalepršale zastave s crvenom petokrakom, na zidovima su ispisane parole “Živjela Jugoslavenska armija”, “Živio naš voljeni Maršal Tito”, a građani su s oduševljenjem pozdravljali oslobodioce.
foto Gradski muzej Sisak
Slike s izložbe u Muzeju grada Zagreba
foto Josip Vranić, MGZ