Koncepcija izložbe: Željka Kolveshi
Oblikovanje izložbe: Željko Kovačić
Oblikovanje plakata: Miljenko Gregl
Podnaslovom izložbe koji sadrži varijacije brojke "sto" bila je obuhvaćena povijest Muzeja grada Zagreba koja uključuje brojne godine, adrese, djelatnike, predmete, Zagrepčane, darovatelje i posjetitelje muzeja, kako bi se iz raznih aspekata predstavila djelatnost muzeja na razini komunikacije muzej – javnost te sakupljena materijalna i nematerijalna baština Zagreba tijekom proteklih sto godina.
Prvi dio izložbe Muzej grada tijekom XX. stoljeća prezentirao je razdoblje muzeja od 1907. godine do otvorenja u potpunosti obnovljene zgrade muzeja i novog stalnog postava 1997. godine. Započeo je slikom Zagreba 1907. god. kada je muzej osnovan i otvoren u Kuli nad Kamenitim vratima. Zatim je slijedilo razdoblje stalnog provizorija smještaja muzeja u južnom prizemnom dijelu Umjetničkog paviljona od 1926. do 1945. godine, muzeja na privremenoj adresi u Opatičkoj 8, 1945/46. godine, te preseljenja na stalnu adresu na kojoj se nalazi i danas, u Opatičku 20, 1947. godine.
Svako razdoblje ujedno je i skica vremena u uvjetima u kojima je muzej djelovao, što su sukladno pratili izloženi predmeti pristigli u muzej u tom razdoblju. U osnovi, to je uvijek čuvanje memorije grada. Za ovu prigodu izabrani su predmeti koji su svjedočanstvo o vezama i okolnostima u kojima su pristigli u muzej te je naglasak bio stavljen na osobe i priče koje povezuju historijat primarnog konteksta predmeta, njegovu izvornu namjenu i vlasnike, sa sekundarnim kontekstom, stručnom obradom i interpretacijom, od njegova ulaska u muzej.
Drugi dio izložbe pod nazivom Uz 100-godišnjicu Muzeja grada Zagreba – NEPOZNANICE bio je odraz usmjerenja politike sakupljanja predmeta ka predmetima svakodnevice i kuriozitetima. Nepoznati, do tada neizlagani predmeti, bili su grupirani u četiri tematske cjeline karakteristične za interes današnjeg muzeja i očekivanja njegovih posjetitelja:
1. Svjedoci zagrebačkog svakodnevlja
2. Dječji svijet
3. Kurioziteti / Zanimljivosti
4. Arheologijom do novih vizura grada.
Izložba je prenosila jednostavnu, zajedničku poruku: Muzej grada Zagreba dio je života Zagreba i Zagrepčana već sto godina.
Stoga su jedni uz druge bili izloženi umjetnički i bizarni predmeti iz muzejskih zbirki kao i oni dokumentarni iz stoljetnog arhiva i inventara muzeja, fotografije znanih i neznanih Zagrepčana kao i muzealaca u njihovom muzejskom, ali i privatnom životu.
I "žive slike" prvih emitiranih TV priloga o muzeju svjedoci su velikih promjena u proteklih četrdesetak godina: na crno/bijelim snimkama muzejskih događanja otkrivamo ambijente, atmosferu i sadržaje neizostavnih susreta muzejskih djelatnika i publike zbog koje muzej postoji. Sinergija je bila lajtmotiv ove izložbe.
Željka Kolveshi
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ
Kolveshi, Željka. Stota obljetnica Muzeja grada Zagreba 1907.–2007. : 100 / sto / C / cent / cento / hundred / ... - Stoljetnica.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 2007.
[katalog izložbe]
Kolveshi, Željka. Stota obljetnica Muzeja grada Zagreba 1907.–2007... 100 / sto / C / cent / cento / hundred / … Stoljetnica.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 2008.
[presavitak]
Vezani publicirani radovi
Kolveshi, Željka; Kristian Strukić. Muzej grada Zagreba : Sto godina, sto događaja... // Croatia : Putni časopis. Zima(2007-2008), str. 24-38.
Vezani članci
Albaneže, Nikola. Stoljetnica. Muzej grada Zagreba, prosinac 2007. - veljača 2008. // Vijesti muzealaca i konzervatora. 1-4(2008), str. 41-45.
Mandić-Mušćet, Jelena. Stogodišnji dijalog s gradom. // Vjesnik, 7. prosinca 2007., str. 35.
Mandić-Mušćet, Jelena. Stogodišnji vremeplov zaustavljen u Opatičkoj 18. // Vjesnik, 10. prosinca 2007., str. 20-21.
Butković, Katarina. Sto godina Muzeja grada Zagreba. // Zagrebački komunalni vjesnik, 363/364, 19. prosinca 2007., str. 16.
Jirsak, Libuše. 100 pod gredama. // Vijenac, god. XVI, br. 362, 17. siječnja 2008., str. 16.