Muzej grada Zagreba, gostovanje u Galeriji “Sutinska vrela” Društva za fizičku kulturu “Podsused”, Zagreb
Koncepcija izložbe: Vanda Ladović
Krajem 18. stoljeća društveni se život Zagreba odvijao uglavnom u prijateljskim i obiteljskim krugovima. Nisu, naime, postojala prikladna javna sastajališta. To je zacijelo podstaklo skupinu uglednih zagrebačkih građana da, po uzoru na druge europske gradove, osnuje svoje streljačko društvo, čija je svrha bila ne samo vježbanje u strijeljanju već i čitanje, igra, ples i dr. S vremenom streljačko društvo postaje i žarištem ilirskih preporodnih ideja, a kasnije i poprištem žestokih stranačkih borbi.
Iz arhiva nekadašnjeg Građanskog streljačkog društva u Zagrebu sačuvano je nažalost vrlo malo, te su to dragocjeniji malobrojni, do danas sačuvani oslikani drveni ciljevi, koji se nalaze u Muzeju grada Zagreba. Te oslikane ploče nisu samo likovna zanimljivost, već su i izuzetno vrijedan kulturno-povijesni materijal koji govori o prilikama u Zagrebu u 19. stoljeću.
Ideju za oslikavanje drvenih ciljeva zagrebački su strijelci dobili iz Austrije, Čehoslovačke, a posredno i iz Njemačke. Raspon tema je velik – pojedinačni likovi, životinje, scene iz lova, pejzaži, šaljivi prizori i mitološke scene.
Po natpisima se može zaključiti da se zapravo radilo o dvije vrste ploča. Jedne su “ploče za uspomenu” koje su si pobjednici mogli na streljani izabrati, a druge – “nagradne ploče” koje su pokrovitelji natjecanja naručili kako bi njima nagradili pobjednika.
O likovnoj kvaliteti sačuvanih ploča može se ustvrditi da naručitelji nisu postavljali prevelike zahtjeve, niti su se autori suviše trudili, svjesni činjenice da će im djelo doskora biti izrešetano hicima. One nisu smatrane “umjetnošću” već trofejima, pa su ih stoga i sami autori ostavljali nepotpisanima. Ovi oslikani ciljevi mogu, dakle, manje govoriti o razini onovremenog slikarstva, već samo, kao i oslikani cimeri, ure i vrata “štacuna” o općoj likovnoj razini Zagreba sredinom 19. stoljeća. Tako promatrani, sačuvani ciljevi zagrebačkog streljačkog društva zanimljiva su likovna, a još više kulturno-povijesna pojava koja nam omogućuje da bolje upoznamo život Zagrepčana u 19. stoljeću, njihove želje, navike i ukus.
Vanda Ladović
Streljački cilj “Bolesnička soba”, 1835., MGZ 1465 Streljački cilj “Svađa oko oraha”, 1838., MGZ 1514
Streljački cilj “Akrobati na konju”, 1838., MGZ 1518 Streljački cilj s prizorom lova, 1839., MGZ 1513
Streljački cilj “Veselica”, 1840., MGZ 1468 Streljački cilj “Počast strijelcu pobjedniku”, 1840.,
MGZ 1280
Streljački cilj “Tršćanska luka”, 1841., MGZ 1282 Streljački cilj “Hram sloge”, 1842., MGZ 1519
Ladović, Vanda. Streljački ciljevi u 19. stoljeću.
Zagreb : Galerija »Sutinska vrela« Društva za fizičku kulturu »Podsused«, 1988.
[presavitak]