Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti u suradnji s Muzejom grada Zagreba, izložba dječjih likovnih radova
Izložba Volim svoju obitelj svjedoči o razvoju novih svjetova što ih djeca otkrivaju, o obitelji i činjenicama koje mnogo znače u njihovu životu i o stvarnim spoznajama djece da su voljena i da žele voljeti.
Različite poruke koje otvara ova izložba govore o raznolikosti načina na koje život u obitelji ili u domu djeluje na djecu i na iskustva što ih djeci nude igre spoznavanja života u zajednici. Radovi djece ujedno govore o perspektivama što ih donosi briga o njihovu razvoju u neposrednoj okolini.
Nagrađeni izlošci ocrtavaju međusobne odnose koji se odražavaju u mašti djece pri susretu s roditeljima, braćom i sestrama, u njihovim maštovitim putovanjima crtežom i bojom. Pri tome dječji likovni govor odiše svježinom i neposrednošću iskaza, plastičnošću komunikacije s prvim spoznajama okoline u kojoj žive.
Crteži, a još više slike, izražavaju oblike, veličine i kontraste relativnih odnosa koji variraju od prvih shema intuitivnog izraza najmlađe djece do jasnih vizualnih poruka spoznajnih vrijednosti starije djece.
Od odabranih radova teško je izdvojiti radove za pohvale i nagrade jer sva djeca, bez iznimke, neposrednošću svoga likovnog izraza svjedoče da za njih nema promašene teme, da je ideja obitelji vrijednost koja potvrđuje sadržaje međusobnih odnosa i značenja što ih ti odnosi među roditeljima, odgajateljima i djecom imaju za svako dijete posebno.
O tome svjedoče osjećaji skriveni u mišljenju što ga otkriva crtež, nedvojbeno najzastupljeniji i najjasniji izraz ove izložbe.
Crteži odražavaju procese stvaranja i osjećaja koje djeca dijele s odraslima s kojima žive. Zbog toga uzbuđujućeg procesa stvaranja i osjećaja, koji daju uvid u složenost razvoja, lakše nam je razumjeti veliki značaj što ga ohrabrenje ima za svu djecu, posebno onu s posebnim potrebama. Različiti pristupi upotrebi crta, oblika i boja ponajprije su emocionalni, kako na razini vizualne obrade shematske predodžbe, tako i na razini duhovne katarze za dijete koje stvara.
Likovni radovi i uzbuđenja što ih oni u sebi nose, suze i frustracije koje posreduju, dio su jedinstvenog procesa likovnosti, stvaralačke igre koja povećava kvalitetu djetetova života.
Crteži olovkom, rjeđe tušem, slike temperom i gvašem često su, što i ovaj natječaj potvrđuje, jedina mogućnost djetetova samoostvarenja. Tu su činjenicu prihvatili i članovi Povjerenstva, čiji su se vrijednosni sudovi temeljili ne samo na vrednovanju osjetilnih i spoznajnih znakova dječjih likovnih radova i različitih elemenata značenja nego i na ukupnosti dojma stvaralačke snage iskaza osobnoga likovnoga govora.
Povjerenstvo je odlučilo svojim izborom nagraditi i pohvaliti one vrtiće i škole koje su imale najveći broj neobičnih, tehnički dobro izvedenih likovnih iskaza dječje mašte i viđenja, potpunih samoostvarenja djece, koje s odgovornošću i ove godine prikazujemo našoj javnosti.
Na natječaj su se odazvala 144 dječja vrtića, 205 osnovnih škola i 8 centara za djecu s posebnim potrebama, s ukupno 4.169 likovnih uradaka.
Povjerenstvo za prosudbu likovnih radova pristiglih na natječaj u sastavu:
- Zdenka Ninić, dipl. iur., pomoćnica ministrice Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Republike Hrvatske,
- Vesna Leiner, muzejska pedagoginja, voditeljica pedagoških radionica, Muzej grada Zagreba,
- Josip Grgevčić, akademski kipar, redoviti profesor Visoke učiteljske škole u Čakovcu,
- Mirjana Pavlinović Pivac, ravnateljica OŠ Matije Gupca u Zagrebu,
- Čedna Sliško, učiteljica razredne nastave i mentorica,
- Emil Robert Tanay, akademski slikar, redoviti profesor Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu i
- Ivana Gagić, akademska grafičarka
izabralo je za izložbu 264 likovna uratka.
Emil Robert Tanay
foto Miljenko Gregl, MGZ
Katalog izložbe
Tanay, Emil Robert. Volim svoju obitelj.
Zagreb : Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, 2005.
Vezani članci
Maleš, Dubravka. Literarni i likovni natječaj za djecu na temu Volim svoju obitelj. // Dijete i društvo : časopis za promicanje prava djeteta. 8, 1(2006), str. 255-256.