Izložba fotografija u povodu Dana oslobođenja Zagreba, 8. svibnja
Organizatori: Muzej grada Zagreba, Fotoklub Zagreb, INA-Naftaplin MINAF
Suradnici: Fotosavez Hrvatske, Narodna tehnika Zagreba
Izbor fotografija: Zdenko Kuzmić, Nino Vranić, Ratko Bišćan
Tajnica izložbe: Željka Markovčić
Oblikovanje plakata: Srećko Cvek
Prošto je devedeset godina od kako je u Zagrebu pod okriljem Društva umjetnosti osnovana prva foto-amaterska organizacija na slavenskom jugu. Za to vrijeme, sve do danas, ostvarili su zagrebački fotoamateri svojim upornim radom i nastojanjima zaista vrijedne rezultate, predstavljajući Fotoklub Zagreb kao jednu od najprogresivnijih foto-organizacija u nas. Veseli nas što se upravo u ovoj jubilarnoj godini naše fotografije pojavljuje i ova izložba, deseti po redu "mali" Zagreb. Manifestacija koja je svojim sadržajem vezana uz Zagreb, grad, dakle, koji je prvi na Balkanu prihvatio fotografiju, njegovao poseban odnos prema njoj i doveo je do današnjih, u cijelom svijetu poznatih pozicija. Dali su, tako, zagrebački fotoamateri svoj vidan doprinos razvoju ne samo naše, već i svjetske fotografije.
Nužno je napomenuti da se sve od godine 1969. ova izložba održava u okviru redovnog izložbenog programa Muzeja grada Zagreba, u prostoru muzeja koji od svog osnutka posvećuje posebnu pažnju fotografiji, tretirajući je u ravnopravnom zajedništvu sa svim ostalim granama umjetničkog bavljenja. Duga je to suradnja između ove dvije organizacije, uspješni pokušaji koji u prvom redu pridonose bržem i boljem razvoju fotografije i fotoamaterskog pokreta naše sredine. Na ovoj se ižlozbi okupljaju fotoamateri iz gotovo svih fotografskih centara Jugoslavije, uspostavljajući one prave odnose, kojih je rezultat zaista korisna i lijepa izložba. Tako i sada, na desetoj po redu izložbi fotografija vezanoj uz Zagreb, pokušali su, a čini mi se i uspjeli, ostvariti posve drugačiji pristup, stvoriti kompleksniju sliku Zagreba od one koju smo na nekoliko posljednjih izložbi susretali. Ušli su, konačno, i u one prostore koje često zovemo životnim, sukobili su se sa događajima u kojima dominira čovjek, kao tvorac i neodvojivi dio svakog urbanog prostora. Pratili su njegovo prisustvo i život u prostoru njegove svakodnevnice ne zanemarujući pri tom onu kreativnu komponentu, koja ove fotografije, uostalom, i čini onim što one uistinu i jesu: dokument života, rasta i stvaranja grada kao živog organizma, uzbudljivo mjesto zajedničkih htijenja ispunjenih bogatstvom doživljaja koje nam nudi svaki grad, pa tako i Zagreb kao predmet njihova istraživanja. Sve ove fotografije čine uistinu cjelovitu priču o gradu u kojem ovi vrijedni kroničari žive, borave i kreću se, zanimljivu sliku i viđenje, dokument određenog vremena i prostora u kojem su se svojom kamerom, pa makar i samo kao njegovi posjetitelji, zatekli.
Mi, djeca iz Novog Zagreba, Dražen Pomykalo
Trešnjevačka slika 100, Joško Lopar
Fasada, Darko Gereš Dolac, Željko Ćupić
U prolazu, Mirko Prišlin
Karas, Radoje Đukić
Zahvalimo se na kraju, dakle, svima koji su kroz ovih dvadeset godina postojanja "malog" Zagreba, na bilo koji način pripomogli da se on održi u obliku i značenju potvrđenom i na današnjoj izložbi, a ponajviše autorima koji, kako nama danas, tako i za budućnost, daruju sliku grada kojeg vole.
Zdenko Kuzmić
(preuzeto iz kataloga izložbe)
Nagrade za fotografiju:
I. nagrada: Joško Lopar
II. nagrada: Radoje Đukić, Darko Gereš
III. nagrada: Aco Dimitrović, Anton Filak, Mirko Prišlin
Nagrade za kolekciju fotografija:
I. nagrada: Vladimir Vučinović
II. nagrada: Dražen Pomykalo
III. nagrada: Erika Šmider
Slike s izložbe
foto Josip Vranić, MGZ
Katalog izložbe
Kuzmić, Zdenko: Zagreb 1982 : X izložba fotografije.
Zagreb : Muzej grada Zagreba ; Fotoklub Zagreb, 1982.
Vezani članci
Lica grada. // Večernji list, 12. svibnja 1982., str. 10.