Muzej grada Zagreba u suradnji s Narodnom tehnikom Zagreba i Fotosavezom Hrvatske
Tajnik izložbe: Zdenko Kuzmić
Izložba fotografija i dijapozitiva pod naslovom “Zagreb kamerom fotoamatera” organizirana je u povodu tridesete obljetnice oslobođenja i izgradnje poslijeratnog Zagreba. Priređena je u suradnji ovoga muzeja s Narodnom tehnikom grada Zagreba i s više uglednih zagrebačkih poduzeća, te uz aktivno sudjelovanje brojnih fotoamatera koji su na bilo koji način ili u bilo koje vrijeme pratili, zapažali i svojim fotokamerama fiksirali razvoj ili neki oblik života Zagreba poslije oslobođenja do danas.
Želja priređivača je bila da se taj život odrazi, pokaže na fotosnimkama što šireg kruga onih koji kao amateri vole fotografiranje, bave se njime iz čiste ljubavi prema tom umijeću, te su uz ostalo snimali i sve ono što su doživljavali i smatrali interesantnim u bogatom poslijeratnom životu i razvoju našega grada. Ali uz pretpostavku da njihove snimke imaju i određene kvalitete u fotografskom smislu. Bila je namjera da to bude masovna akcija sudionika, da se u njoj ujedini što veći broj ljudi raznih zvanja i zanimanja i u njihovim foto radovima pokaže što širi opći odaziv, dojam o zbivanjima u životu i razvoju Zagreba posljednjih trideset godina. Da se vidi na što je u tom životu reagirao, što ga je zanimalo, dojmilo ga se, što je našao vrijednim, pa i obični, prosječni stanovnik našega grada i to zabilježio svojom, ma i najskromnijom, fotokamerom. No da motivi ne budu samo građevine i ostali veliki urbani razvitak, već i sve ono, što je sačinjavalo život našega grada poslije oslobodilačkog rata do danas.
Svojim značenjem ova bi se izložba trebala razlikovati od drugih uobičajenih izložaba fotografija, gdje se glavna pažnja pridaje kvaliteti, eventualno uzdignutoj do umjetničke razine, dok se ovdje, uz određenu potrebnu kvalitetu, prvenstveno pridaje dokumentarnoj vrijednosti motiva. Poštujući, dakako, pri tom osobni odnos svakog pojedinca i njegov određeni stav i interes za ono što se u rečenom razdoblju prošlosti ovoga grada u njemu događalo.
Prava vrijednost izložbe i jest, osim u masovnom sudjelovanju, u brojnim osobnim zapažanjima o tome. Da na njoj sudjeluje pripravno se odazvao veliki broj autora te poslao čitav niz zanimljivih i vrijednih radova koji svjedoče da su prerazne teme i pojave života i razvoja novoga Zagreba u spomenutom razdoblju pobudile veliki interes u najširim krugovima i potakli ih da svoje impresije ovjekovječe svojim kamerama. I premda se očekivala prvenstveno njihova dokumentarna vrijednost, ima i radova koji su zanatski izvanredno riješeni, gotovo vještinom iskusnog profesionalnog fotografa. A i takvih koji bi kvalitetom i neposrednošću zavrijedili da budu i posebno istaknuti. Premda takva pojava kvalitete nije nimalo neobična u sredini kao što je zagrebačka s tako bogatom tradicijom fotoamaterstva i fotografskog umijeća.
Prispjeli radovi pobuđuju većim dijelom i prvenstveno posebnu pažnju svojim sadržajima, motivima, zapažanjima i dokumentarnošću, po čemu bi svakako mogli postati značajan prilog postojećoj povijesnoj fotodokumentaciji o našem gradu. Tako na pr. fotodokumentaciji u Muzeju grada Zagreba, koja sadrži i kao dragocjenost čuva, veliki broj fotosnimaka slične amaterske provenijencije. Snimke koje nam otkrivaju najraznije dojmove i sadržajne vrednote o tridesetgodišnjem poslijeratnom Zagrebu više nego korisno upotpunile bi takvu zbirku. One imaju posebnu vrijednost i za poželiti je da njih i njihovih autora bude što više. Vjerujemo da će manifestacija kao što je ova izložba korisno djelovati na proširenje njihova kruga i još više pojačati postojeći živi interes za vrijednu fotografiju, a posebno onu o Zagrebu. Njezin uspjeh mogao bi se utoliko prije očekivati i zato, jer je namjera da okupi što veći broj fotoamatera, snimatelja Zagreba i svima pruži rijetku priliku da izlažu i svojim se radovima predstave javnosti.
Zamisao i značenje ove izložbe ispravno su shvaćeni i naišli na gotovo neočekivani odaziv. Kako je spomenuto, vrlo mnogo fotoamatera poslalo je za nju svoje radove. Toliko da je, nažalost, zbog nedovoljnog izložbenog prostora jedan dio, iako vrlo zanimljiv, morao ovog puta ostati neizložen. No, organizatori se i ovima, jednako kao i svima ostalima koji su se odazvali ovoj akciji, najtoplije zahvaljuju u uvjerenju da će se svi, kao i mnogi drugi, i ubuduće odazvati i pridružiti ovom masovnom i korisnom pothvatu. Želja je, naime, da ovakva izložba postane redovita, po mogućnosti svakogodišnja manifestacija i da suradnja zagrebačkih građana u najširem smislu i Muzeja grada Zagreba bude stalna.
dr. Franjo Buntak
(preuzeto iz kataloga izložbe)
Slike s izložbe
foto Josip Vranić, MGZ
Katalog izložbe
Buntak, Franjo. Zagreb kamerom fotoamatera.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 1975.
Vezani članci
“Zagreb kamerom foto-amatera”. // Večernji list, 14. veljače 1975., str. 9.
Zagreb kamerom foto-amatera. // Večernji list, 8. svibnja 1975., str. 16-17.
“Zagreb kamerom foto-amatera”. // Večernji list, 23. svibnja 1975., str. 7.
Nagrade foto-amaterima. // Večernji list, 4. lipnja 1975., str. 6.
Kuzmić, Zdenko. Fotografija – sredstvo komunikacije. // 15 dana : časopis za kulturu i umjetnost. 18, 4-5(1975), str. 9-13.