Koncepcija izložbe: dr. Lelja Dobronić
Oblikovanje izložbe: Mijo Bišćan
Izložba je održana povodom Dana oslobođenja i skupštine Saveza gradova u svibnju o. g. Ovu izložbu karakterizira nekoliko muzeoloških osobina zbog kojih bi bilo potrebno da se na nju osvrnemo u dužem sastavku nego što je ovdje doneseno. Ipak, pokušat ćemo dati sažet osvrt na spomenute značajke ove zapažene izložbe.
U samim pripremama i postavljanju teme stručno je osoblje muzeja ukazalo na jedan širi i u svakom slučaju suvremeni odnos na pitanje postavljanja povremenih izložbi. Iako je muzej posjedovao tek dio eksponata, odlučio se za cjelovitu temu, vjerojatno imajući na umu u prvom redu značenje i korisnost izložbe za širu javnost, a ne toliko problem posuđivanja muzejskog materijala (posudba od Grafičkog kabineta Jug. akademije), što je u osnovi pozitivno.
U pogledu samog postava izložbe treba naglasiti da se u ovoj izložbi nastojala kroz eksponate umjetničke kvalitete prikazati jedna zaokružena tema historijskog karaktera. Ova nesvakidašnja dvostruka valorizacija eksponata svakako je tražila od priređivača specijalnu pažnju.
Kao treće, potrebno je istaknuti da je osoblje muzeja kroz legende uspješno uskladilo tok sadržaja izložbe s podacima o autorima eksponata-umjetnina.
Konačno valja spomenuti i izvanredno rješavanje muzeoloških sredstava: panoa, osvjetljenja eksponata i ostaloga. Sve zajedno u vrlo podesnom arhitektonskom ambijentu (refektorij nekadašnjeg samostana klarisa) doprinijelo je da je ova izložba, iako malena po svom opsegu, imala višestruki uspjeh, naročito za muzealce, koji su u ovoj izložbi mogli i znali ocijeniti doprinos stručnjaka.
Na izložbi bile su postavljene grafike naših grafičara, koji su djelovali u razdoblju između dva rata. Tako su bili zastupani Menci Cl. Crnčić, Branko Šenoa, Milenko Gjurić, Tomislav Krizman i Dušan Kokotović. Zajednički sadržaj ovih grafika, koji je bio i tema izložbe, bili su motivi iz starog Zagreba, koji su upravo nestajali pred očima suvremenika ovih umjetnika. Tako je izložba vjerno prikazala nekadašnji Dolac, njegovo rušenje, seljakinje na trgu pred katedralom, na današnjem Trgu Republike i na Splavnici, Tkalčićevu ulicu s najstarijim kućama, Kamenita vrata, staru katedralu s jednim tornjem, kule i zidine pred katedralom porušene 1906 g. itd., sve same detalje života zagrebačkog građanstva iz prošlih decenija i historije spomenika arhitekture u Zagrebu. Svi eksponati ove izložbe pružili su posjetiocima, osim estetskog i umjetničkog ugođaja, niz izvanrednih dokumentarnih saznanja iz prošlosti grada Zagreba.
Nevenka Prosen
Slike s izložbe
foto Vladimir Guteša, MGZ
Vezani članci
Prosen, Nevenka. Izložba Muzeja grada Zagreba “Zagrebački motivi u radovima naših starijih grafičara”. // Vijesti Društva muzejsko-konzervatorskih radnika NR Hrvatske. 6, 3(1957), str. 69-70.