Muzej Slavonije, Osijek, gostovanje u Muzeju grada Zagreba
Koncepcija izložbe: Ida Horvat i Radmila Biondić
Koordinator: Maja Arčabić, MGZ
Oblikovanje izložbe: Željko Kovačić
Oblikovanje plakata: Miljenko Gregl
Zbirka stakla Odjela umjetničkog obrta vrlo je raznovrsna i bogata te zauzima iznimno mjesto među ostalim zbirkama Muzeja Slavonije. Od osnutka Muzeja, 1877. godine, počelo je prikupljanje predmeta od stakla, čaša, vrčeva i svjetiljki – uljanica iz prve polovine i sredine 19. stoljeća, koji postaju temeljem Zbirke.
Tijekom godina Zbirka stakla nadopunjavana je poklonima i otkupima. Najveći doprinos dao je osječki ljekarnik i kolekcionar Ivan Govorković, koji je 1941. godine vlastitu zbirku stakla (151 komad) poklonio Muzeju.
Zbirka stakla Muzeja Slavonije danas broji preko 400 različitih predmeta koji kronološki i stilski pokrivaju čitavo 19. i prvu polovinu 20. stoljeća. Po uporabnoj funkciji predmeti se dijele na ukrasne i uporabne čaše, ukrasne i uporabne posude, uporabne predmete različite namjene (staklenke, cilindri itd.), ogledala, svijećnjake i lustere (najčešće kombinirane s metalom ili drvom) i vitraille. Zastupljene su sve tehnike ukrašavanja – puhano, lijevano i prešano staklo, kristalno staklo, brušeno i prevučeno staklo, staklo oslikano emajlnim pastoznim i transparentnim bojama, te gravirano i rezano staklo.
Predmeti u Zbirci uglavnom su proizvodi austrijskih, čeških, njemačkih i mađarskih manufaktura stakla, a sačuvano je i nekoliko primjeraka stakla domaćih manufaktura – staklane Zvečevo, utemeljene 1842. te osječke staklane St. Heim i sin, aktivne osobito 1880-ih i 1890-ih godina.
Zahvaljujući arheološkim iskopavanjima na području nekadašnjega franjevačkog samostana u osječkoj Tvrđi, u prosincu 2003., Zbirka je obogaćena brojnim primjercima poglavito srednjoeuropskog stakla 17. i 18. stoljeća. Nekoliko zanimljivih primjeraka tog stakla prezentirano je na ovoj izložbi.
Ida Horvat
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ
Katalog izložbe
Horvat, Ida; Radmila Biondić. Zbirka stakla Muzeja Slavonije 19.-20. stoljeće.
Osijek : Muzej Slavonije, 2001.
Vezani članci
Topić, Leila. Krhke dragocjenosti. // Vjesnik, 14. veljače 2005., str. 14.