Koncepcija izložbe: Zdenko Kuzmić
Oblikovanje izložbe: Miljenko Gregl, Zdenko Kuzmić
Oblikovanje plakata: Miljenko Gregl
Izložba posvećena fotomonografiji Zdenka Strižića SVIJETLA I SJENE / jedna monografija Zagreba iz 1955. godine, u kojoj se arhitekt i urbanist Strižić prvi put predstavio javnosti i kao vrstan fotograf
Zdenko Strižić (Bjelovar, 19. rujna 1902. – Hannover, 1. studenoga 1990.) na jedan doista poseban način povezuje svoju struku i fotografiju, ostvarujući prelijepu simbiozu između slike pod rajšinom i one nastale u prostoru malog fotografskog laboratorija u Mletačkoj ulici na Gornjem gradu. Upravo je na tom mjestu nastala SVIJETLA I SJENE / jedna monografija Zagreba, knjiga o gradu, nenadmašena dosad, poetski začudna i likovno jasna. Obzirna mislenost dominira u svakom izričaju, a čistoća i jednostavnost daju autorovim slikama, kao i njegovom tekstu vjerodostojnost.
U cjelini ova knjiga vrlo sistematično, a opet živo interpretira prostore i vizualne događaje koje obrađuje, pretvarajući ih u dio vizualne baštine i ukupne memorije možda svima nama najdražih prostora našega grada. To, što je svaka fotografija popraćena i kratkom estetskom analizom, jednako je šarmantno kao i otkrivanje autora kao samozatajnog i do ove knjige gotovo anonimnog fotografa, koji tek pukim činom njena predstavljanja javnosti biva izabran u veliku obitelj fotografske umjetnosti.
Ova je knjiga dragocjen primjer fotografske obrade arhitektonskih vrijednosti Zagreba, gdje su objekti u slici predstavljeni na metaforičan način u odnosu prema okolini, pa tako i sam doživljaj postaje više poezija nego dokument. Ali ona vrši i onaj zadatak više, podsjeća nas na nužnost oživljavanja gradskih prostora u funkciji prezentacije, edukacije i očuvanja svakog segmenta naše arhitektonske baštine, a kroz to i naše kulturne povijesti.
Bogatstvo ovog djela su zaista neizmjerni dijapazoni Strižićevih susreta sa životom. Desetljećima je gradio svojim umjetničkim i spoznajnim potencijalima svoj generalni odnos prema životu i gradu kojeg je cjeneći volio, a u svakom pojedinačnom susretu nadograđivao ga i produbljivao, gradeći svoju ličnost i kreirajući svoj životni portret. Dovoljno je vidjeti ove fotografije i prepoznati sav njegov veliki umjetnički i kreativni potencijal, no, treba zamisliti i to: koliko je iskustva i koliko fizičkog angažmana ugrađeno u te nezamjenjive i nenadoknadive dokumente. Ovo djelo, kao i sva Strižićeva poniranja u vrijednosti i ljepote naše umjetničke baštine, od urbanističkih detalja i arhitekture, sve do onih hortikulturnih, nose pečat izvanrednog stvaraoca, čije štovanje svih fenomena života određene zajednice prepoznajemo u svakoj od predstavljenih fotografija. U svakoj od njih pronaći ćemo barem jednu zraku sunca, koja se u neki prostor uvuče tek jednom dnevno ili rjeđe, i podsjetit će nas kako je Strižić strpljivo i neumorno čekao upravo na tu istu zraku sunca, da bi nam otkrivanjem njene misterije poklonio svoj doživljaj i svoje uzbuđenje.
Ova nam izložba – projekcija pruža mogućnost da se ponovno, ali na jedan posve drugačiji način, ostvari izuzetan projekt koji je Zdenko Strižić dovršio 1955. godine tiskajući jednu od najljepših fotomonografija Zagreba. Imajući u vidu značaj, kao i umjetničku vrijednost objavljenih fotografija, a i to da je knjiga tiskana u relativno malom broju primjeraka, te da je likovno rješenje izradio naš eminentni umjetnik grafičar i dizajner Ivan Picelj, a tekstom popratio Jure Kaštelan, te kako ju je praktički više nemoguće nabaviti, ova je izložba njenim ponovnim predstavljanjem za sve nas pravi kulturni i likovni događaj.
Zdenko Kuzmić
Kuzmić, Zdenko; Jure Kaštelan. Zdenko Strižić.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 2004.
[presavitak]
Kuzmić, Zdenko; Jure Kaštelan. Zdenko Strižić : svijetla i sjene.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 2004.
[CD-ROM]
Vezani članci
Tenžera, Marina. Zaboravljene fotografije Zagreba. // Vjesnik, 28. veljače 2004., str. 19.