Koncepcija izložbe: Željka Kolveshi
Multimedija: mr. sc. Maja Šojat-Bikić
Oblikovanje izložbe: Željko Kovačić
Oblikovanje plakata: Zvonimir Faist, Miljenko Gregl
Ovom se izložbom prvi put predstavlja djelo Zvonimira Faista, tek malo poznatog autora u krugovima istraživača povijesti plakata u Hrvatskoj. Pred autoricom koncepcije izložbe bio je zadatak koji je imao za cilj realizaciju izložbe kojom se njegovo djelo daje na uvid kritičkoj ocjeni stručnjaka i javnosti.
Pri definiranju koncepcije izložbe uzeto je u obzir nekoliko ishodišnih elemenata: plakat kao urbani fenomen odražava atmosferu života u Zagrebu u vremenu od kasnih 1930-ih do ranih 1960-ih; valorizacija plakata u umjetničkom i kulturno-povijesnom kontekstu vremena; značenje »usmene povijesti« za povijesnu podlogu projekta koja se bazira na snimljenom izvornom kazivanju autora; sačuvani primjerci filmskih plakata iz vremena kasnih 1930-ih do 1945. godine izrađeni ručno kombiniranom tehnikom kao raritet u muzejskim zbirkama; predstavljanje komercijalnog plakata iz 1950-ih godina kao vjerne slike standarda društva, što se do sada uglavnom izbjegavalo; i, napose, sam autor, Zvonimir Faist, čije djelo tek treba u(pre)poznati.
Stoga koncepcija izložbe ima dva pola. Izlaganjem više od 76 plakata, u izboru autorice izložbe, prvi je cilj bio prezentirati Zvonimira Faista kao umjetnika, slikara koji se isključivo opredijelio za rad na polju oblikovanja plakata i ostalog grafičko-propagandnog materijala. Sagledana iz tog aspekta, izložba je retrospektivna, ili kolektivna kako bi se zvala u vrijeme kada je Faist diplomirao na Umjetničkoj akademiji u Zagrebu 1935. godine, i ima karakter umjetničke izložbe. Drugi pol izložbe određuje interpretacija medijske poruke plakata, gdje se autor pojavljuje u ulozi svjedoka vremena, koji je stvarao prema diktatu vremena te sagledana iz tog aspekta ima karakter kulturološke izložbe. Primjereno koncepciji, izložba teče kronološkim slijedom u kome su plakati grupirani prema razdoblju i okružju u kojem su nastali, a teme prenose diktate vremena.
Važan segment izložbe čine računalne instalacije. Na prvoj je moguće pregledati životopis Zvonimira Faista u Fotoalbumu, uz mogućnost odabira audio i video materijala: komentar fotografijama autentičan je govor Faista, a živa slika snimljena u ljeto 2003. povezuje na izložbi autora danas s njegovim djelima iz prošlih vremena. Druga instalacija donosi izbor iz mnoštva sitnoga grafičko-propagandnog materijala za razne proizvode, izvorno sačuvanog u albumu autora, te se stoga na izložbi prezentira projekcijom »u izlogu « Narodnog magazina. Na trećoj je moguće pratiti sve filmske plakate s izložbe uz paralelno nizanje fotografija glumaca iz tih filmova, koje su često bile podlogom za komponiranje slike plakata. Četvrta računalna instalacija prava je baza podataka za filmofile koja na više razina nudi mogućnost pretraživanja svih informacija o filmovima za koje je Faist izradio plakate. Njihovo porijeklo i sadržaj jednako nas upućuje na diktat vremena.
Izložbu prati katalog u kojem donosim rezultate svojih istraživanja na osnovi kojih će se odrediti mjesto i prilog Zvonimira Faista u pregledu primijenjenoga grafičkog oblikovanja u Hrvatskoj. Naslov ove izložbe Diktati vremena ujedno je utkan u sve aspekte ovog projekta, te stoga uključuje i pristup oblikovanju kataloga s naslovnicom na kojoj se u četiri mutacije pojavljuju četiri različita plakata karakteristična za vrijeme u kojem su nastali, što se ponavlja na pozivnici i na plakatu izložbe. Očekujemo da će to intrigirati, potaknuti interes i izazvati pitanja o mogućem sadržaju izložbe. Jednako tako, vjerujem da će eksponati na izložbi ponuditi odgovore, te jasno i uvjerljivo podsjetiti svakoga na dio njegove povijesti. Vijek plakata je kratak – jedni plakati smjenjuju druge i tako mijenjaju povijesni ulični pejzaž. Na izložbi u Muzeju stvorena je slika imaginarnog povijesnog pejzaža u kojem su plakati postali simboli vremena.
Željka Kolveshi
Slike s izložbe
foto Miljenko Gregl, MGZ
Katalog izložbe
Kolveshi, Željka, Zvonimir Faist: Diktati vremena - Plakati od kasnih 1930-ih do ranih 1960-ih godina.
Zagreb : Muzej grada Zagreba, 2003.
Vezani publicirani radovi
Kolveshi, Željka. The Dictates of the Time / Zvonimir Faist / Posters from the late 1930s to early 1960s. // The Best in Heritage : Dubrovnik, Croatia. Zagreb : European Heritage Association, 2005., str. 40-41.
Kolveshi, Željka. Samozatajan umjetnik plakata. // Vjesnik, 10. kolovoza 2007., str. 29.
Vezani članci
Albaneže, Nikola. Od stvarne prolaznosti do muzealne trajnosti : Efemerida kao čuvar pamćenja i računalna tehnologija kao muzeografsko pomagalo : Osvrt na izložbu “Zvonimir Faist, Diktati vremena”, održanu u Muzeju grada Zagreba, 2003. // Informatica Museologica, 34, 3-4(2003), str. 19-21.
Kusin, Vesna. Iščitavanje diktata vremena. // Vjesnik, 25. listopada 2003., str. 16.
Kusin, Vesna. Vrijeme ocrtano plakatom. // Vjesnik, 29. listopada 2003., str. 15.
Kusin, Vesna. Otkriće zvjezdanih trenutaka prošlostoljetnoga hrvatskoga plakata. // Vjesnik, 2. studenoga 2003., str. 19.
Kusin, Vesna. Radio sam po narudžbi - politika me nije zanimala. // Vjesnik, 8. studenoga 2003., str. 18.
Biluš, Marina. ‘Na omotu Franckove kave moja je žena Paula’. // Nacional, br. 417, 11. studenoga 2003., str. 92-98.
Zamoda, Jagoda. Cijeli sam se život igrao. // Gloria, br. 462, 14. studenoga 2003., str. 50-54.
Jakubin, Zrinka. U znaku diktata vremena. // Fokus, br. 184, 21. studenoga 2003., str. 57.
Kovačić, Željko. Centralna ideja. // Informatica Museologica. 34, 3-4(2003), str. 30-35.
Galjer, Jasna. Osebujan vizualni jezik. // Grafika : hrvatski časopis za umjetničku grafiku i nakladništvo, II, 2(2004), str. 74-77.
Matić, Martina. Put u prošlost. // Vjesnik, 17. studenoga 2004., str. 15.
Dodijeljene godišnje nagrade Hrvatskog muzejskog društva za 2003. // Vijesti muzealaca i konzervatora. 53, 1-4(2004), str. 6, 10-11.
Doživljaj autentičnog svjedočanstva. // Komunalni vjesnik, god. XIX, br. 306, 17. prosinca 2004., str. 14.
Cekol, Sandra. Faistovo vrijeme. // Vijenac, god. XIII, br. 288, 17. ožujka 2005., str. 35.
Gostovanja
Zvonimir Faist - Diktati vremena - Plakati od kasnih 1930-ih do ranih 1960-ih, Povijesni muzej grada Moskve, 2005.