Drage dame,
sretan vam Međunarodni dan žena!
Ovim povodom, donosimo priču o možda ne toliko poznatoj, no svakako vrlo zaslužnoj ženi i liječnici, doc. prim. dr. sc. Feđi Fischer – Sartorius.
Feđa Fischer – Sartorius rođena je u mjestu Sielec u Poljskoj (danas Ukrajina) 1901., a umrla u Ženevi 1990. godine. Diplomirala je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Hamburgu, a specijalizaciju iz pedijatrije završila je na Klinici za pedijatriju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Munsteru, gdje je radila kao sveučilišna asistentica.
Kao mlada specijalistica 1937. godine dolazi u Zagreb, gdje radi u Gradskom dječjem ambulatoriju. Pred sam početak Drugog svjetskog rata (1940. godine) odlazi u Koprivnicu, gdje radi kao upraviteljica školske poliklinike. Osniva prvu patronažnu službu u zemlji, u sklopu dispanzera za zaštitu djece koji je vezan za školsku polikliniku gdje se provode zdravstvene mjere u skladu sa suvremenom socijalnom medicinom.
Sredinom 1943. godine pridružuje se NOB-u kao liječnica VI. korpusa. Po završetku rata (1945. god.) vraća se u Zagreb te u bolnici Rebro vodi dječji odjel a potom i dječji odjel bolnice „D. Mladen Stojanović“ (danas KBC Sestre milosrdnice). Potom odlazi u Beograd za načelnicu Uprave za zaštitu majki i djece Komiteta za zaštitu narodnog zdravlja vlade FNRJ. Nakon dvije godine, na vlastiti zahtjev vraća se u Zagreb, gdje preuzima dužnost voditeljice Odjela zaštite majki i djece NR Hrvatske. Stvara mrežu zdravstvenih ustanova usmjerenih prema zaštiti zdravlja djece te postaje začetnica mnogih preventivnih programa.
Godine 1951. osniva Dječju kiruršku bolnicu u Zagrebu u Klaićevoj ulici (današnja Klinika za dječje bolesti Zagreb) sa 150 kreveta. Kao ravnateljica Dječje bolnice organizira rad Centra za zaštitu majke i djeteta te postaje ravnateljicom ove ustanove. Realiziran uz pomoć UNICEF-a, Centar započinje s radom 1. studenoga 1956. godine te preuzima organizaciju službe za zaštitu majke i djeteta u Hrvatskoj. Doc. Fischer – Sartorius uspješno je vodila Centar do 1964. godine.
Svoje znanje i iskustvo doc. Fischer – Sartorius uložila je u razvoj stručne, znanstvene i nastavne djelatnosti Centra za zaštitu majke i djeteta te je unaprijedila preventivnu i socijalnu zdravstvenu zaštitu majki i djece.
Bila je predsjednica komisije UNICEF-a za Hrvatsku, sudjelovala u radu društava „Naša djeca“ i „Društvo žena“, a 1956. godine pokrenula je „Bilten Centra za zaštitu majke i djeteta“ – prvi pedijatrijski časopis u zemlji.
Doc. Fischer – Sartorius za svoj je rad primila niz stručnih i društvenih povelja i odlikovanja.
Tekst i fotografija preuzeti iz istoimenog kataloga MGZ-ove izložbe „Klaićeva bolnica – godine rasta“. Autorica izložbe i kataloga je Vesna Leiner, voditeljica Pedagoško – andragoškog odjela MGZ-a.
Fotografija:
doc. prim. dr. sc. Feđi Fischer – Sartorius
Zagreb, oko 1970.
KDBZ
U povodu Međunarodnog dana žena donosimo i nekoliko online igara:
Memory igru u kojoj je potrebno spojiti imena i fotografije pet poznatih žena iz zagrebačke prošlosti.
https://www.educaplay.com/learning-resources/8513880-zene_u_zagrebackoj_povijesti.html
Složite slagalicu (puzzle) s fotografijom Ženski licej u Zagrebu iz bogatog fundusa MGZ-a:
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=1353bdcb930c&pieces=24
Prigodno donosimo još jednu slagalicu (puzzle); složite fotografiju Vježba sokolašica iza Rudolfove vojarne, iz fundusa MGZ-a:
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=2d0f457fb20e