Održavajući kontinuitet tiskanja edicije Iz starog i novog Zagreba – čiji prvi broj je otisnut davne 1957. godine – kao njezino posebno izdanje tiskan je znanstveno-popularni vodič Grobljima starog Zagreba kojega su autori Petra Rajić Šikanjić, Ana Perinić Lewis te Boris Mašić.
Vodič se koncepcijski i sadržajno dijelom „oslanja“ na izložbu Mors Porta Vitae – Smrt, vrata života: stara zagrebačka groblja i pogrebi, uprizorenu u Muzeju grada Zagreba 2011. godine pod autorstvom Slavka Šterka i Borisa Mašića te uz prostorno i likovno oblikovanje Željka i Lane Kovačić.
Petra Rajić Šikanjić, ujedno i urednica vodiča, bila je i njegov idejni začetnik, neumorno opravdavajući potrebu da se javnosti ponudi izdanje koje će na pristupačan način prezentirati lokacije na kojima su kroz povijest u širem centru današnjeg Zagreba pokapani njegovi preminuli stanovnici, a danas se koriste kao javni prostori s potpuno drugom namjenom. I tako, ovaj vodič kroz jednostavan i svakome razumljiv diskurs, baziran na dostupnoj svekolikoj literaturi, povezuje osnutak i razvoj pojedinog groblja s događajima i ljudima iz gradske povijesti te objašnjava što je utjecalo na utemeljenje pojedinog groblja. Naime, groblja nisu samo počivališta umrlih, već su i svjedoci lokalne povijesti koji nam predočavaju kontinuitet življenja na nekom prostoru, umjetničke i obrtničke dosege pojedinog povijesnog razdoblja, migracije i sastav stanovništva, kao i religijske običaje te „govore“ o osobama i događajima koji su utjecali na sveukupnu kulturološku sliku današnjeg Zagreba.
Publikacija se sastoji od dvije cjeline: kratke povijesti grada ispričane kroz povijest njegovih groblja na kojima su pokojnici ukopavani od 8. pa do 19. stoljeća te samog vodiča po odabranim lokacijama – grobljima. Kratka povijest Zagreba bitan je dio knjige koji će Zagrepčanima i posjetiteljima Zagreba, a koji možda ne znaju dovoljno o toj temi, dati osnovne informacije za razumijevanje povijesnog razvoja grada kroz povijest njegovih groblja. No, najvažniji dio je vodič u kojem se obrađuje povijest i funkcioniranje groblja na 15 odabranih lokacija: Kaptolski trg, Dolac, Opatovina, Nova Ves, Stara Vlaška, Petrova/Vlaška, Radićevo šetalište, Trg sv. Marka, Trg P. Preradovića (Cvjetni trg), Sv. Duh, Park Grič, Perivoj srpanjskih žrtava (Jurjevsko groblje), Rokov perivoj, Britanski trg/Pantovčak i Vinogradska ulica. Osim što su u vodiču predočene informacije o povijesnosti lokacije na kojoj se nalazilo groblje i upute kako doći do njega pješke ili javnim prijevozom, donose se i zanimljivosti o pojedinim osobama koje su na tom groblju bile pokopane. Svaka od lokacija popraćena je slikovnim materijalom: isječkom plana grada na kojem je označena pozicija groblja, fotografijom njezina današnjeg stanja te više povijesnih fotografija iz fundusa Muzeja grada Zagreba, kao i fotografijama arheoloških nalaza ili ponekih spomenika koji su se na tom groblju nalazili. Za pojedine od ovih potonjih, zahvaljujemo se Arheološkom muzeju u Zagrebu koji nam je ustupio više fotografija predmeta o kojima skrbi, kao i Židovskoj općini Zagreb na ustupanju prava objave fotografija dva nadgrobna spomenika kojih je imatelj.
Većina spomenutih lokacija nalazi se na području šireg središta grada, pa su stoga i lako dostupne, kako individualnim – tako i grupnim korisnicima svih uzrasta i preferencija. Stara i zaboravljena zagrebačka groblja danas većinom ne sadrže atribute specifične za grobljanska mjesta te, u tome smislu, nisu prisutne u memoriji Grada, ali su lokacije koje predstavljaju potencijal i za turističku promociju kulturne ponude Zagreba. K tome, vodič može poslužiti i drugim dionicima u turizmu, primjerice turističkim vodičima, kao skup provjerenih informacija pri osmišljavanju njihovih vođenih turističkih tura kroz Zagreb. Sve to prepoznala je Turistička zajednica Grada Zagreba koja je sufinancirala tiskanje vodiča, na čemu se i njima svesrdno zahvaljujemo.
Kao suizdavač vodiča pojavljuje se Medicinska naklada iz Zagreba koja kroz svoju nakladničku djelatnost ima pristup brojnim knjižarama pa će time vodič biti dostupniji širem krugu korisnika, a i – kako je šaljivo istaknuto u našim brojnim razgovorima s kolegama iz Medicinske naklade – tema je dijelom „sukladna“ jednom od njihovih područja izdavačkog interesa u okviru polja Medicina: zdravstvenoj ekologiji. Naime, groblja su oduvijek bila dio javno-zdravstvenog interesa.
Nadajući se da će vodič, kojega je likovno i grafički pripremio Marijan Zafron, naći put do čitatelja hrvatskoga govornoga izričaja, najavljujemo i njegovu verziju na engleskom jeziku koja bi se na policama knjižara i u našemu Muzejskom dućanu trebala pojaviti početkom 2024. godine zahvaljujući sredstvima osiguranim od strane Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba.