Zbirka stare ambalaže dr. Ante Rodina stvarana je tijekom tri desetljeća (počevši od 1971.) i pripada raritetnim zbirkama ove vrste u nas i u Europi. Slikovito opisuje zagrebačku svakodnevicu proteklog stoljeća; predmeti u njoj upotrebljavali su se, a mnogi i izrađivali u Zagrebu od početka 20. stoljeća do 1960-ih godina i dio su njegove gospodarske povijesti.
U Zbirci prevladavaju različiti tipovi boca za alkoholna i bezalkoholna pića. Dobro su sačuvani primjerci boca za likere zagrebačkih međuratnih tvornica Pokorny, Arko i Patria s izvrsno dizajniranim etiketama. Zbirka obuhvaća i ambalažu za kanditne proizvode, kućanske potrepštine i lijekove. Pojedini su se primjerci ambalaže (najviše boce i limene kutije za kekse) dobro sačuvali i zato što se nisu bacali već su se i dalje upotrebljavali za spremanje i čuvanje. Zastupljena je i ambalaža za kozmetiku. Bočice parfema svjetski renomiranih tvrtki iz dvadesetih i tridesetih godina, koji su se prodavali u specijaliziranim parfumerijama i drogerijama, pokazuju prvorazrednu važnost njihova oblikovanja.
Stara ambalaža zagrebačkih tvornica značajan je izvor znanja o proizvođaču, proizvodu, korisniku i vremenu. Nezaobilazan je dio povijesti dizajna jer svjedoči o njegovim promjenama i razini likovnog oblikovanja u nas, a prisjećanje na nekadašnji izgled poznatih marki koje su se održale do danas stvara emocionalnu povezanost.
Interpretiranjem pojedinosti na predmetima i njihovim etiketama dolazi se do zanimljivih saznanja o povijesnom kontekstu. Dodavanje određenih simbola ili imena tvrtki na pojedinim primjercima (kutija za bombone Union, boce za Jamničku mineralnu vodu) otkriva njihovu upotrebu tijekom nekoliko godina, u različitim društveno-političkim i socijalnim prilikama. Značenje ambalaže u određenom je vremenu i prostoru višestruko: pokazuje stupanj razvoja industrije i tržišta te izražava i prenosi vizualnu kulturu.
Dr. Ante Rodin (Prvić–Luka, 1930. – Zagreb, 2005.) bio je izvrstan poznavatelj tehnologije ambalažiranja, kolekcionar ambalaže i počasni predsjednik Društva ambalažera Hrvatske. Ambalaža je bila u središtu njegova profesionalnog interesa tijekom cijelog radnog vijeka. Znanstveno je istraživao razvoj ambalaže i tehnologije pakiranja te sakupljao staru, a potom i novu ambalažu. Objavljivao je knjige o ulozi ambalaže, stručne članke i studije te doktorirao s temom o razvoju ambalaže.
Dio je svoje Zbirke stare ambalaže darovao Gradu Zagrebu u listopadu 2001. Donacijom koja sadrži dvije tisuće predmeta, odabranih iz zbirke od više od šest tisuća prikupljenih, otada upravlja Muzej grada Zagreba. Nakon stručne obrade ona je, uz ostale zbirke donacije, od srpnja 2002. izložena u stalnom postavu.
Pogledajte online zbirku