U posljednjem tjednu lipnja obilježava se Međunarodni tjedan Helen Keller i stoga se s velikim poštovanjem prisjećamo ove iznimne gluhoslijepe osobe koja nas nadahnjuje i potiče na rad, učenje i optimizam.
Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir obilježava Tjedan Helen Keller brojnim i različitim sadržajima, podižući svijest o gluhosljepoći. U galerijskom prostoru Dolcinotti u Zagrebu − nesvakidašnjem primjeru dobre prakse socijalnog poduzetništva − pripremili su izložbu Ja, umjetnik.
Muzej grada Zagreba godinama surađuje s Hrvatskim savezom gluhoslijepih osoba Dodir te se ova dobra suradnja nastavlja u planiranju zajedničkih budućih aktivnosti.
Na otvorenju izložbe Ja, umjetnik je, osim predsjednice Saveza Dodir i predsjednica Svjetske federacije gluhoslijepih (WFDB) dr. sc. Sanje Tarczay, govorila i naša kolegica muzejska savjetnica pedagoginja u mirovini, Vesna Leiner koja je i započela suradnju Muzeja grada Zagreba s Dodirom prije gototvo 30 godina.
U Muzeju grada Zagreba Dan Hellen Keller proteklih je godina bio obilježavan kroz različite radionice i izložbe, od kojih, među ostalim ističemo izložbu radova gluhoslijepih osoba Optimizam – Helen Keller 2000. godine u organizaciji MGZ-a i Dodira.
U organizaciji MGZ-a i Dodira, 2019. godine u Muzeju je bila otvorena i retrospektivna izložba naslovljena Moja priča.
Helen Keller (1880. – 1968.) američka je književnica, pedagoginja i aktivistica, gluha i slijepa od najranijeg djetinjstva, njeno obrazovanje predstavlja nevjerojatno postignuće u edukaciji osoba s invaliditetom.
Uz pomoć učiteljice Anne Sullivan koja joj je cijeli život bila pratiteljica i asistentica, u Institutu Perkins, školi za slijepe u Bostonu, naučila je sporazumijevati se s okolinom uz pomoć abecede na prste, Brailleovim pismom, a kasnije i dodirom pokreta usana. U New Yorku je završila i specijalnu školu za gluhu djecu i posvetila se učenju govora. Na koledžu Redcliffe studirala je strane jezike i povijest i diplomirala 1904. godine cum laude, kao prva gluha osoba u SAD koja je stekla diplomu. Doktorirala je na istom koledžu na temu filozofije.
Bila je Izuzetno aktivna kao socijalna radnica, aktivistkinja za rasnu i rodnu ravnopravnost, građanska prava i prava osoba s invaliditetom, a posebno je bila aktivna u Američkoj organizaciji za slijepe. Napisala je 12 knjiga i više članaka, održala je brojna predavanja u četrdesetak zemalja svijeta osvješćujući javnost za probleme slijepih i gluhoslijepih osoba.
„Nijedan pesimist nikada nije otkrio tajne zvijezda ili otplovio u nepoznatu zemlju“.
Uz ovaj citat Helen Keller želimo na kraju da svi postanemo svjesniji potreba naših sugrađana s invaliditetom, da im pružamo potporu u nastojanjima da ih se tretira ravnopravno i s dignitetom i da bez predrasuda budu uključeni u sve sfere života.