Zbirku slikarstva, grafike i primijenjene grafike određuje njezin povijesni i umjetnički karakter. Po vrsti predmeta koji čine zbirku ona je umjetnička, ali primarni vrijednosni sud kod sakupljanja, determiniranja i interpretacije predmeta iz zbirke određen je kulturno-povijesnim kontekstom života u Zagrebu.
S obzirom na umjetnički kriterij predmeti se stručno obrađuju, atribucijom i datacijom, u odnosu na zastupljene autore i pripadnosti stilskom razdoblju. Povijesno-tematski karakter zbirke puno je važniji za Muzej grada Zagreba, po tipu kompleksan, gradski muzej. Stoga je pri obradi uzeta u obzir količina informacija koje komuniciraju ovi predmeti te je prema sadržaju zbirka podijeljena u tri podzbirke: Portreti Zagrepčana i osoba vezanih za Zagreb, Likovni prikazi Zagreba i Događaji. Zbirka plakata isključivo je zagrebačke provenijencije i predstavlja pregled života u gradu tijekom XX. stoljeća.
Zbirka se kontinuirano nadopunjuje otkupima i poklonima te danas broji više od 2.000 predmeta (2011.). Sakupljanje se odvija u stalnom kontaktu sa Zagrepčanima te se na taj način stvara tezaurus slika grada i njegovih stanovnika u privatnom i muzejskom vlasništvu. Takvi kontakti su neophodni budući da su vlasnici predmeta ponekad jedini izvor informacija potrebnih za potpunu interpretaciju slike. Raspon tema i sadržaja, autorstvo poznatih akademskih slikara ili amatera od povijesnosti do suvremenosti, pri sakupljanju se jednako vrednuje.
Zbirka predstavlja likovnu kroniku grada, a vezano uz predmete iz ostalih zbirki istraživanjem je moguće rekreirati povijesne teme kao što su biografske cjeline i kultura življenja u Zagrebu.
Podzbirka portreta sadrži portrete povijesnih osoba, osoba iz javnog života grada, službene portrete velikodostojnika iz političkog i crkvenog miljea. Značajnu cjelinu predstavlja Zbirka portreta zagrebačkih gradonačelnika od 1850. god. koja se je počela formirati po odluci Gradskog zastupstva 1905. godine. Ta je zbirka predana Muzeju nakon 1945. god. kao i veliki broj drugih slika koje su do tada bile u vlasništvu Grada Zagreba.
Tekst napisala: Željka Kolveshi - Bibliografija