Pojavom dagerotipije započela je prava revolucija u području vizualnoga. U Zagrebu je njezina buduća uloga uočena već u godini njezina nastanka - 1839. godine, a vijest o prvom zagrebačkom dagerotipistu objavljena je samo godinu dana poslije.
Zagreb je prvog stalnog fotografa dobio 1856. godine. Bio je to Franjo Pommer, doseljenik iz Danske. Nakon njega pojavit će se niz vrsnih fotografa a s njima će se otvoriti i mnoštvo atelijera. Ipak, u ranim danima zagrebačke fotografije treba osobito istaći tri majstora - Franju Pommera, Julija Hühna i Ivana Standla. Zahvaljujući njima Zagreb je nedugo po iznalasku fotografije ugledao svoje lice u njezinome zrcalu. Njihove najranije snimke Zagreba i Zagrepčana prvi su autentični dokumenti o životu i izgledu našega grada u to vrijeme.
Fotografskim izričajem ukazali su na vrijednosti koje sagledane s kulturno-povijesnoga gledišta prelaze lokalne okvire, uklapajući nas i na tom području u široki europski kulturni krug. Svojim su radom postavili temelje na kojima će se razvijati fotografska umjetnost sve do kraja stoljeća - do pojave prvih fotoamatera.
Zdenko Kuzmić